mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Semenec u Týna nad Vltavou

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (-1)
Loading...
Orientační mapka výletu

Jedná se o jednu z našich nejmenších rozhleden, která se nachází na návrší Semenec (439 m) 1 km západně od Týna nad Vltavou. Byla postavena roku 1930.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Rozhledna stojí na místě, kterému se dříve říkalo Na Spravedlnosti, protože zde stávalo městské popraviště. Až později bylo přejmenováno na Semenec podle blízkého lesa. Původně zde stával dřevěný vyhlídkový altán, který nechal postavit KČT a místní okrašlovací spolek v roce 1922. Altán byl zakoupen za zbytkovou cenu na vltavskotýnské živnostenské výstavě. Roku 1930 byl přenesen do nedalekého lesíka Bedrník a na jeho místě tak mohla vyrůst nová rozhledna.

Rozhledna je betonová a je 7 m vysoká. Městská kronika ji zmiňuje již v roce 1965, kdy zde byly vykáceny akáty, aby byl lepší rozhled. V létě roku 2006 prošla rozhledna opravou. Získala nový nátěr a zábradlí. Opravou prošlo i schodiště a nad srázem bylo vybudováno zábradlí. Zároveň byl areál doplněn stolkem s lavičkami.

Vyhlídka této betonové rozhledny se nachází v 5 m a vede na ni po točitém schodišti 21 schodů. Je volně přístupná. Nabízí výhledy na Týn nad Vltavou, údolí řeky Vltavy včetně jejího soutoku s Lužnicí a také na chladící věže jaderné elektrárny Temelín. Z centra Týna sem vede po asfaltové komunikaci červená turistická značka.

Foto: Jaroslav Velc. Děkujeme.


GPS souřadnice

49.2318414, 14.4045349 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 13' 54.62904'', E 14° 24' 16.32564''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu