mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna na Jarníku u Písku

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (-1)
Loading...
Orientační mapka výletu

Rozhledna se nachází na kopci Jarník (609 m) asi 4 km východně od Písku. Historie zdejších vyhlídek sahá až do počátku 20. stol., kdy se snažil písecký oddíl KČT zde postavit rozhlednu.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Ta zde nakonec byla postavena, avšak jednalo se o chatrnou jednoduchou dřevěnou věžičku, která musela být snesena. Dále byly vytipovány další lokality a zdejší KČT si představoval zděnou rozhlednu, která měla být cca 30 m vysoká. Náklady však byly příliš vysoké. O tomto záměru informoval i časopis turistů v roce 1904. Nakonec byla nedaleko postavena jednoduchá dřevěná protipožární věž na místě zvaném Provazce. Dosloužila na konci 1. světové války.

Postupem času vzniklo několik návrhů na rozhledny z různých stavebních materiálů. 2. světová válka a následující léta stavbě nepřály. Toto téma bylo znovuotevřeno až po roce 1989. V roce 1995 byl vypracován projekt na stavbu původně zamýšlené kamenné věže s dřevěnými prvky, avšak cena byla příliš vysoká a KČT si ji tak nemohl dovolit. Následovala však i jednání se společností Eurotel a nakonec byla na Jarníku postavena železná telekomunikační věž, která slouží i jako vyhlídka pro turisty.

Vysílač je bezmála 60 m vysoký. Vyhlídka pro turisty se nachází v 35 m a vede na ni 182 schodů. Výstavba byla zahájena na jaře 1997 a slavnostně byla otevřena 9. října 1997. V roce 2007 byl navíc ochoz opatřen popisnými směrovkami.

V sezóně je volně přístupná každý den, od prosince do dubna jen o víkendech a svátcích, případně lze o klíče požádat na nedaleké chatě Živec. Nabízí výhled na nedaleké město Písek, Šumavu, Novohradské hory, Brdy, Českomoravskou vrchovinu, Choustník i Středočeskou pahorkatinu. Přístup vede z města Písek po červené turistické značce, z Horních Novosedel po žluté nebo z obce Kluky po modré.

Automobil můžete nechat na parkovišti U Vodáka, odkud budete muset pokračovat pěšky po modré nebo červené. Nejblíže se autem dostanete k chatě Živec, odkud to je už jen 0,5 km, ale parkování je zde možné pouze pro ubytované. K chatě vede i cyklotrasa.

Foto: Martin Čada. Děkujeme.


GPS souřadnice

49.3112391, 14.1939531 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 18' 40.46076'', E 14° 11' 38.23116''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu