mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Libín u Prachatic

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (-1)
Loading...
Orientační mapka výletu

Rozhledna se nachází na nejvyšším vrchu šumavského podhůří na hoře Libín nad Prachaticemi v nadmořské výšce 1096 m. Byla postavena v letech 1881 – 1883 a za jejím zrodem stál Šumavský klub turistů.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Členové tohoto klubu, který byl založen v Prachaticích roku 1880 jako odnož Rakouského turistického klubu, byli většinou němci ze širokého okolí. O stavbě rozhledny na Libíně bylo rozhodnuto na jejich první výroční schůzi v roce 1881. Schválen byl návrh architekta W. Susky, náklady čítající 2 tisíce korun a jméno: Rudolfova věž, protože v tomto roce se slavily zásnuby habsburského prince Rudolfa a princezny Štefánie. Rudolf také navštívil Prachatice o 10 let dříve. Výstavba rozhledny se financovala z členských příspěvků klubu, darů a výnosů z divadelních představení a koncertů.

Její stavba trvala dva roky a slavnostně byla tato nová zděná rozhledna otevřena 16. září 1883. Turisté mohli využít i občerstvení v nedaleké chatě postavené spolu s hájenkou o dva roky dříve. Roku 1935 přešla rozhledna i přilehlá chata pod správu KČT. Začalo se přemýšlet i nad zastřešením ochozu, což však zhatil příchod nacistů. Během 2. světové války a i nějaký čas po ní sloužila rozhledna jako vojenská pozorovatelna. Po válce byly oba objekty, rozhledna i chata, opuštěny a začaly chátrat. V roce 1964 proběhla celková oprava věže – bylo vyměněno schodiště i okna, provedeny nové vnější i vnitřní omítky. Další již novodobá rekonstrukce proběhla v roce 1994. Roku 2007 přibyly na ochozu nové panoramatické tabule s popisem výhledu. V roce 2008 bylo na Libíně otevřeno lanové centrum a v následujícím roce byla opravena přístupová cesta. Rozhledna je v současné době majetkem města Prachatice.

Otevřena je celoročně, v případě uzavření lze zapůjčit klíče v nedaleké chatě. Rozhledna je celkem 27 m vysoká a vede na ni 138 schodů. Nabízí kruhový výhled do okolí, především na Šumavu, Českobudějovickou pánev, Stakonicko, Volyňsko, Písecko, Temelín, a pokud je opravdu dobrá viditelnost, tak můžete zahlédnout i Alpy. Autem lze dojet po silnici Prachatice – Volary až na parkoviště zvané „Sedélko“ pod vrcholem. Zbytek cesty cca 2 km musíte dojít pěšky.

Foto: Martin Čada. Děkujeme


GPS souřadnice

48.9788439, 14.011656 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 48° 58' 43.83791'', E 14° 0' 41.96177''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Komentáře k Rozhledna Libín u Prachatic

 1. Šárka Zemanová

  tak tuto doporučuji, jen nechodit pěší trasou z Prachatic, cesta s šíleným stoupáním :-)šla jsem to v 5. měsíci těhotenství a myslela jsem že tam nechám duši :-),ale určitě za to stojí, je krásná, nádherný výhled a ještě lepší je ta polévka v chlebu co tam prodávají :-)))

 2. Hanka Kodýdková

  Mně se zase vůbec nelíbí její vzhled..

 3. Hanka Kodýdková

  Takový kýč v tak krásné krajině.

 4. Lukas Loos

  Ju Libín neni tak hezka, ale krasnej vyhled, Hanko je to takovej majacek akorat tam neni more ale les okolo ju

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu