mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Kleť

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+2)
Loading...
Orientační mapka výletu

Rozhledna Kleť je nejstarší dochovanou rozhlednou v České republice. Nenechte si ujít překrásné výhledy z výšky 1084 m n. m. na nejvyšším bodě Blanského lesa.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Stavba rozhledny byla započata již v roce 1825 a nechal ji postavit Josef Jan Nepomuk ze Schwarzenberku. Původně sloužila jako triangulační věž a hvězdárna. V 19. století byla navštěvována pouze pro účely měření a mapování. Osmnáct metrů vysoká kamenná věž nabízí opravdu překrásný kruhový výhled na velkou část Šumavy, Českomoravskou vrchovinu, Novohradské hory, Budějovickou pánev a za jasného počací můžete zahlédnout i Alpy.

Sto let po založení rozhledny byla na Kleti postavena horská chata a to především pro turisty, jejíž patronkou byla kněžna Terezie ze Schwarzenberku. V blízkosti Tereziiny chaty můžete obdivovat nejvýše položené sluneční hodin v Čechách. Rozhledna Kleť a její okolí je možné navštívit během celého roku. V zimním i letním období se na vrchol můžete nechat dopravit sedačkovou lanovkou, jejíž dolní stanice se nachází v Krasetíně u Holubova.

Pokud máte rádi pěší turistiku, pak se můžete vydat na rozhlednu po několika pěších trasách. Další velice zajímavou dominantou Kleti je vysílač jižní Čechy a vysílač ČT( vysoký 180m). Milovníci astronomie jistě ocení hvězdárnu, která zde stojí již od roku 1958 a nachází se několik desítek metrů pod rozhlednou.

Rozhledna Kleť
382 03 Holubov-Krasetín
Tel.: 724 700 300
Web: www.klet.com

Zdroj fotek: www.klet.com


GPS souřadnice

48.8833791, 14.2938127 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 48° 53' 0.16476'', E 14° 17' 37.72572''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu