mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůJarošův mlýn – Veverská Bítýška

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Na okraji Veverské Bítýšky nalezneme Jarošův mlýn, který byl vybudován na místě staršího objektu z doby před rokem 1635. Nový vodní mlýn vznikal v letech 1937-1938 po likvidaci již nefungujících budov. Objevte kouzlo tohoto mlýna a prohlédněte si historické stroje ke zpracování jednotlivých produktů a také vodní náhon se stavidlem. Veverská Bítýška se nachází v Jihomoravském kraji, zhruba 25 km západně od středu Brna.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Jarošův mlýn naleznete u vody a to Na Bílém potoce. Nenechte si ujít informace o historii mlynářství. Jistě Vás bude zajímat také to, jak se  dříve ve mlýně žilo a jak se vyrábí mouka hladká, polohrubá, hrubá, krupice a mnohé další. Prohlídka probíhá s pravým mlynářem (Karel Zatloukal), který je potomkem původních majitelů. Jeho poutavý výklad a ojedinělé ukázky tohoto řemesla potěší nejen dospělé, ale také děti.

Prohlédnout si můžete mnoho velmi zachovalých zařízení, jsou tu instalovány dvě Francisovy vertikální kašnové turbiny, čtyři válcové stolice a mnohé další. Vraťte se do starých časů, kdy toto řemeslo bylo velice uznávané. Děti jistě potěší možnost si vyzkoušet zdejší výtah, jímž obilí putuje z přízemí do čtvrtého patra mlýna.  Těšit se můžete na stroje staré až 150 let. Jarošův mlýn ve Veverské Bítýšce  byl Ministerstvem kultury ČR prohlášeno za kulturní památku. V okolí Bílého potoka se nachází mnoho pěších a cyklistických tras, kde spatříte nedotčenou přírodu s mnoha vzácnými rostlinnými a živočišnými druhy.

Jarošův mlýn – muzeum řemesla mlynářského
Na Bílém potoce 89
664 71 Veverská Bítýška
Tel.: 549 421 444
Web: www.jarosuvmlyn.cz

Zdroj fotek: www.jarosuvmlyn.cz


GPS souřadnice

49.2735609, 16.4305544 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 16' 24.81924'', E 16° 25' 49.99584''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu