mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionů



Muzeum Mlýn Dřevíček u Hronova

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+2)
Loading...
Orientační mapka výletu

Jak a na čem se mlelo v období mezi světovými válkami předvádí v bývalém mlýně v Horním Dřevíči u Stárkova. Desítku mlýnských zařízení rozpohybuje síla vody za pomoci mnoha plochých řemenů z pravé dobytčí kůže. Při ukázce provozu návštěvníci poznají, že práce mlynáře nepatřila k těm nejlehčím ani nejbezpečnějším.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Vodní mlýn stojí na potoce Dřevíč (též zvaným Olšovka) v oblasti Kladského pomezí v jižní části CHKO Broumovsko. Ač zvenčí ani klasický mlýn nepřipomíná, nápis na fasádě vypovídá o tom, co se skrývá v útrobách budovy. Nepřehlédnutelný je náhon, přivádějící vodu do mlýna. Také dva svého času krásné klenuté mosty přispívaly k půvabu údolí, ve kterém je mlýn položen.

Budova současného mlýna z počátku dvacátých let minulého století je již minimálně třetí v pořadí mlýnů, které na tomto místě klapaly již v dobách slavných husitských válek. Dřívější buď shořely, nebo byly od základů přestavěny. První mlýn zde nechali postavit krátce po příchodu na Broumovsko a Policko členové řádu svatého Benedikta, poslední do současné podoby vystavěl mlynář Ladislav Baudyš.

Mlýnské kolo zde již ale nehledejme, jeho poslední verze byla v roce 1932 demontována a k pohonu všech strojů slouží Francisova turbína popř. starobylý kroužkový elektromotor.

Základním stavebním materiálem uvnitř mlýna je dřevo. Při procházení mlýnicí nás obklopí doslova na každém kroku. Jsou z něj nejen pevné části jako různé šachty, trubky či zásobníky na mouku, ale i pohyblivé vysévací a čistící zařízení. Dále je zde nespočet železných kol – tzv. řemenic, přes které jsou nataženy kožené řemeny. Při ukázkovém spuštění mlýna máme možnost pozorovat, jak je vše důmyslně propojeno, a zjistíme, že profese mlynáře vyžadovala chytrost, zručnost a pečlivost.

Nesmíme zapomenout ani na vodníka – ať dobrého nebo špatného spolupracovníka ve většině venkovských mlýnů. I ve zdejším mlýně vodníci přebývali – za starých časů zlý, později naopak velmi hodný.

Ve mlýně v Hronově je k vidění i expozice jednoduchých čistíren obilí od plev a slámy, které používaly farmáři, či pekařských strojů, jako nejbližší následující obor po mlynařině.

muzeum Mlýn Dřevíček
Horní Dřevíč 3
54931 Hronov 1

web: www.mlyndrevicek.cz
telefon 739049450

Otevírací doba 

duben, květen, červen, září, říjen: sobota, neděle, pondělí, úterý – 9.00-17.00

červenec, srpen: denně – 9.00-18.00

Zdroj fotografií: z archivu majitele muzea


GPS souřadnice

50.517222, 16.178889 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 31' 1.9992'', E 16° 10' 44.0004''



Výlet - mapa okolí



Víte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?



Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku




Tipy na výlety v regionu