mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna na Andrlově chlumu u Ústí nad Orlicí

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+1)
Loading...
Orientační mapka výletu

Rozhledna se nachází na Andrlově chlumu v nadmořské výšce 559 m cca 3 km jihozápadně od Ústí nad Orlicí. Již v minulosti zde postupně stávaly dvě dřevěné vyhlídky. Tato je třetí v pořadí a první železná.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Původní dřevěné vyhlídky sloužily také jako trigonometrické věže. První zdejší rozhledna byla postavena již roku 1905, byla 30 m vysoká, ale roku 1918 shořela. Druhá rozhledna byla postavena z popudu místního spolku KČT a Zeměpisného ústavu ČR. Nejprve zde byla v roce 1940 postavena turistická chata Hvězda (někdy známá jako Janderova chata) a o rok později také rozhledna, která zde sloužila turistům až do 60. let minulého století.

O výstavbu nynější rozhledny se zasloužilo sdružení Andrlův Chlum a tato víceúčelová vyhlídková věž byla slavnostně zpřístupněna 19. května 1996. Vysílač je celkem 52 m vysoký a vyhlídka pro turisty se nachází v 35 m a vede na ni 183 schodů. Nabízí výhled na Orlické hory, Krkonoše, Jeseníky, Železné hory, Českomoravskou vrchovinu i Kunětickou horu. Přístupná je od března do října denně kromě pondělí od 10 do 17 hod. V ostatních (zimních) měsících je přístupná pouze o víkendech. Klíč k rozhledně si můžete zapůjčit i v nedaleké chatě Hvězda. Až k rozhledně se lze dopravit autem nebo si můžete udělat procházku z centra Ústí nad Orlicí po zelené turistické trase (cca 3 km).

Foto: D. Sedlák. Děkujeme.


GPS souřadnice

49.96, 16.3738889 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 57' 36'', E 16° 22' 26.00004''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu