mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna na Kozlovském kopci u České Třebové

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Rozhledna se nachází na Kozlovském kopci (601 m) asi 5 km jihozápadně od České Třebové. Jedná se o odlehlou oblast, o které se tradovaly mnohé pověsti.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Jelikož je lokalita dosti odlehlá, tak bývala zahalena i rouškou tajemství. Například se říkalo, že uvnitř kopce se nachází velké jezero, které zásobí pramen Vrbovku. Zvrat a zájem o lokalitu nastal až po ustavení místního spolku KČT v roce 1923. Roku 1929 zde byla postavena dřevěná rozhledna, která měřila 29 m. Na nejvyšší plošinu bylo možné se dostat po pěti dřevěných žebřících. Postupně tak zájem turistů o tuto lokalitu vzrůstal a následně zde roku 1932 byla vybudována i skromná chata, která dodnes nese jména Maxe Švabinského. Dnešní podobu však chata získala až roku 1941. Původní rozhledna zde sloužila pouze krátkou chvíli, protože v roce 1939 byla zasažena bleskem a stržena.

Od roku 2000 se zde nachází nová ocelová rozhledna. Jedná se o typizovanou stavbu – vysílač mobilního operátora, který zároveň disponuje vyhlídkovou plošinou pro turisty. Slavnostní otevření se uskutečnilo 19. května 2001.

Věž je celkem 55 m vysoká a vyhlídka je umístěna v necelých 33 m. Vede na ni 174 schodů. Jednu třetinu vlastní město Česká Třebová a zbývající dvě třetiny jsou v majetku společnosti Radiomobil. Její provoz zajišťuje místní KČT. Nabízí výhledy na Krkonoše, Orlické hory, Kralický Sněžník i Jeseníky. Přístup vede od chaty Maxe Švabinského, kam lze dojet autem. K rozhledně to je odsud cca 200 m. Z České Třebové sem vede i modrá a červená turistický značka.

Rozhledna na Kozlovském kopci u České Třebové

Foto: Alena Máchová. Děkujeme.


GPS souřadnice

49.8814227, 16.4236511 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 52' 53.12172'', E 16° 25' 25.14396''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Komentář k Rozhledna na Kozlovském kopci u České Třebové

  1. Halina Chudaničová

    Ano, rozhledna je úžasná, na výborném místě, ale škoda, že není trvale přístupná. Byli jsme tam koncem března, kdy kvetou bledule v PR Králova zahrada. Jeli jsme přes půl republiky a těšili se na výhledy na Krkonoše, ale byli jsme zklamání uzavřenou rozhlednou. Přitom v březnu a vůbec v zimě při inverzním počasí bývají krásné, daleké a výrazné výhledy. Což nelze říci o výhledech v létě, kdy je převážně na obzoru opar. Pro porovnání uvádím, že stejný typ rozhledny je na vrchu Březinka u Bernatic, mezi Českým lesem a Přírodním parkem Sedmihoří, a tato je trvale přístupná s nádherným kruhovým výhledem.
    H.Chudaničová

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu