mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna na Dolní Hedeči u Králík

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Vyhlídková věž se nachází na vrchu Val (788 m) u osady Dolní Hedeč asi 3 km východně od Králík a slouží zároveň jako vysílač mobilního operátora.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Byla postavena v roce 2002 společností Český Mobil a město Králíky si zde dalo podmínku, že součástí věže musí být i veřejně přístupná rozhledna. Zajímavostí je i fakt, že nejprve sem byla přivezena vysokozdvižná plošina a zkoumaly se pohledy z různých směrů, aby se dostatečně posoudilo narušení vzhledu krajiny. Téměř stejnou věž byste mohli nalézt i na Ruprechtickém Špičáku v Broumovském výběžku, jedná se totiž o stavbu stejné společnosti.

Vysílač je skoro 35 m vysoký a vyhlídka pro turisty se nachází v 22 m. Vede na ni 102 schodů. Druhý ochoz je pouze pro potřeby mobilního operátora a je pro veřejnost uzavřen. Oficiální zpřístupnění této vyhlídky proběhlo 16. června 2003. Do úpatí věže bylo navíc umístěno zařízení vodojemu, které patří společnost VaK Jablonné nad Orlicí. Rozhledna je volně přístupná. Nabízí výhledy na masiv Kralického Sněžníku včetně jeho nejvyššího vrcholu, dále na nedaleký klášter, panorama Jeseníků, Orlické hory, Bukovohorskou pahorkatinu se Suchým vrchem i přilehlou část Polska. K rozhledně vede cyklostezka č. 4077, z Králík sem vede žlutá turistická trasa, která spojuje Šumperk a Králiky. Přístup vede přes osadu Dolní Hedeč – Kopeček, která je známá poutním kostelem Hory Matky Boží.

Foto: Martin Čada. Děkujeme.


GPS souřadnice

50.0721098, 16.7882107 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 4' 19.59528'', E 16° 47' 17.55852''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu