mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna na Anenském vrchu v Orlických horách

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+2)
Loading...
Orientační mapka výletu

Dřevěná rozhledna se nachází na Anenském vrchu (991 m), což je jedna z dominant Orlických hor, která se nachází nad obcí Říčky v jižní části tohoto pohoří.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Kaple sv. Anny zde byla postavena již roku 1766 hajným Johanem Kastnerem z Horní Rokytnice a roku 1820 byla hraběnkou Johannou von Nostitz-Rieneck zrekonstruována. Další přestavba byla provedena roku 1856 mecenášem Ernestinou von Nostitz-Rieneck, po které e začal užívat název Ernestineberg neboli Arnoštka. V této podobě byla rozebrána a přenesena roku 1937 na okraj osady Hadinec, kde stojí dodnes.

Vedle této kaple byla původně roku 1910 zbudována jednoduchá dřevěná věž, pod kterou se nacházel nouzový úkryt především pro lyžaře. Tato však zanikla asi v průběhu první světové války asi roku 1917. Další myšlenky na výstavbu nové vyhlídkové věže vznikly po neúspěchu vybudování vyhlídky ve Velké Deštné, kde stávala až do roku 2010 jednoduchá trámová konstrukce. S návrhem přišlo Sdružení svazku obcí Rokytnice a Bartošovice a tento záměr se zároveň stal součástí společného česko-polského projektu Euroregionu Glacensis.

Rozhledna stála téměř 1,5 mil. Kč a byla postavena od července do října roku 2010. Podpořena byla dotací z EU. Slavnostně byla otevřena ve čtvrtek 28. října 2010. Je 17 m vysoká a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 12 m. Vede na ni 65 schodů a je volně přístupná.

Nabízí kruhový výhled na Orlické hory, Kralický Sněžník, Suchý vrch a dále Žamberecko a Rychnovsko. Dostanete se sem po červené turistické značce ze sedla Mezivrší a také po modré z Říček. Další přístup vede po zelené z Horní Rokytnice a po červené z osady Hanička. Těsně tento vrch také míjí Jiráskova hřebenová cesta vedoucí skrz Orlické hory a je vyznačena červeně.

Foto: Martin Čada. Děkujeme.


GPS souřadnice

50.2156895, 16.5138245 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 12' 56.48226'', E 16° 30' 49.76807''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu