mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna na Hnědém vrchu u Pece pod Sněžkou

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+1)
Loading...
Orientační mapka výletu

Tato nová rozhledna stojí na Hnědém vrchu (1207 m) u Pece pod Sněžkou od roku 2009 u horní stanice lanové dráhy a nachází se cca 25 km severozápadně od Trutnova. Hlavním cílem postavení rozhledny bylo vytvořit turistický cíl a odlehčit Sněžce.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Projekt na výstavbu nové rozhledny byl zahájen roku 2007, v roce 2008 byly získány finance z EU a na podzim byly vybudovány základy věže. Aby se urychlila stavba, tak od dubna 2009 sněžné frézy protáhly cestu a zpřístupnily tak cestu pro stavební techniku. Již v zimě byly připraveny jednotlivé díly konstrukce v pražských dílnách. Na místě pak byly pouze sestaveny za pomoci stavebního jeřábu. Montáž byla náročná, protože počasí moc nepřálo. Několikrát během stavby na Hnědém vrchu sněžilo, dokonce i v červnu. Stavba byla nakonec i přes nepřízeň počasí dostavěna a slavnostní otevření se konalo 1. července 2009.

Již při projektování této rozhledny se musel brát zřetel na zdejší povětrnostní podmínky a také na splynutí stavby s okolním prostředím s extrémními klimatickými podmínkami. V neposlední řadě se také rozhledna nachází v 3. zóně Krkonošského národního parku. Rozhledna svým návštěvníkům nabízí hned 3 vyhlídkové plošiny. Je trojúhelníkového tvaru a nosnou konstrukci tvoří dřevěné sloupy. Střední sloup je ocelový a tvoří schodiště. Nejvyšší vyhlídka je podepřena třemi ocelovými nosníky.

Rozhledna na Hnědém vrchu je jednou z nejvyšších současných rozhleden Krkonoš. Výstavba stála celkem 15 mil. Kč. Je celkem 31 m vysoká a vyhlídka se nachází v 27 m. Vede na ni 138 schodů. Otevřena je denně a to dle provozu nedaleké lanové dráhy: červen – říjen 9 – 16 hod a vstup na rozhlednu je bezplatný. Rozhledna nabízí výhledy na Krkonoše – Luční horu, Studniční horu i Sněžku, dále na Růžovou horu, Pěnkavčí vrch, Javor, Světlou a Černou horu. Také na turistické centrum Pece pod Sněžkou. Zajímavý je pohled do Obřího dolu, kde je krásně vidět typický U profil. Pěkné počasí pak slibuje výhledy i na Orlické hory, Jeseníky a Praděd.

Foto: Martin Čada. Děkujeme.


GPS souřadnice

50.6883033, 15.7071656 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 41' 17.89188'', E 15° 42' 25.79616''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu