mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna na Zlaté vyhlídce u Janských Lázní

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+1)
Loading...
Orientační mapka výletu

Rozhledna se nachází na návrší Zlatá vyhlídka (806 m) přibližně 3 km jihozápadně od Jánských Lázní. Historie osídlení tohoto místa sahá již do roku 1880, kdy zde byl postaven malý dům s verandou pro občerstvení hostů z nedalekých Jánských Lázní.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Na počátku 20. století roku 1910 zde byl přistavěn i velký taneční sál. V období po první světové válce zde vznikla přístavba s dvaceti vytápěnými pokoji a bouda mohla být využívána i v zimním období. Zlatá vyhlídka se postupně stávala velmi oblíbeným a vyhledávaným místem pro turisty i pro konání různých společenských akcí. Roku 1930 zde byla vybudována nová jídelna a hospodářské budovy s garážemi. Přibližně od 30. let 20. století zde byla vybudována jednoduchá rozhledna, která tehdy vypadala jako asi 2 m vysoký čtyřhranný kamenný sokl s dřevěným zábradlím. Po 2. světové válce zdejší bouda sloužila k podnikové rekreaci. Po revoluci objekt vystřídal několik majitelů a po nějaké době byl uzavřen.

Až developerská společnost Vyhlídka s.r.o. chatu v letech 2006 – 2008 zrekonstruovala a ta byla přeměněna na apartmánový dům s byty, které byly určeny k prodeji. V rámci rekonstrukce sem byla přivedena vodovodní a kanalizační síť a byla opravena místní příjezdová komunikace. V rámci projektu na rekonstrukci byla zahrnuta i výstavba železné rozhledny, která proběhla v roce 2008.

Rozhledna na Zlaté vyhlídce je celkem 21,2 m vysoká a vyhlídka se nachází v 18 m. Vede na ni 70 schodů a je volně přístupná. Nabízí výhledy na přilehlou část Krkonoš, Broumovsko, Podkrkonoší a Orlické hory. Dostanete se sem ze silnice z Jánských Lázní do Černého dolu, kde je sem vedena odbočka po asfaltové cestě. Vede sem i žlutá turistická značka od Hoffmanových bud a z Jánských Lázní i zelená turistický značka směrem na Janskou horu.

Foto: Helena Holubářová. Děkujeme.


GPS souřadnice

50.6258317, 15.7592767 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 37' 32.99412'', E 15° 45' 33.39612''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu