mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Barborka u Horních Raškovic

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+1)
Loading...
Orientační mapka výletu

Rozhledna byla postavena v roce 2004 jako nová turistická atrakce nedaleko Heřmanova Městce u osady Horní Raškovice. Je skoro 14 m vysoká a nachází se v nadmořské výšce 312 m nedaleko vrcholu Vysoká skála.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Prvotní myšlenka na její výstavbu vznikla v roce 2003 mezi představitel obcí mikroregionu Heřmanoměstecko. Nedaleko se nachází Vysoká skála (338 m), která podle dobových materiálů měla vyhlídku, ze které bylo možné vidět celé Polabí, Krkonoše a Orlické hory. Svou výškou převyšuje i Kunětickou horu. Vrchol je však zalesněný, proto bylo rozhodnuto o postavení rozhledny kousek pod vrcholem.

Své jméno získala od svaté Barbory, která je patronem horníků. Mezi hornickou činnost je považována i těžba kamene, a právě ten byl těžen v místních lomech. Těžil se zde kámen na výrobu mlýnských kamenů, které se považovaly na ty nejlepší v celém českém království. Rozhledna se navíc nachází nedaleko vytěženého lomu, proto získala toto symbolické jméno, které má i do budoucna připomínat původní činnost obyvatel Raškovic a přilehlého okolí.

Slavnostně byla otevřena 17. listopadu 2004 a již za první rok ji navštívilo více jak 2 000 návštěvníků. Na vyhlídkovou plošinu, která se nachází v 10 m, se dostanete pomocí vřetenového schodiště s dubovými stupnicemi. Otevřena je od dubna do října o víkendech mezi 14 – 17 hod. Celkem vyšla výstavba na 650 tis. Kč a byla postavena za 2,5 měsíce. Téměř k rozhledně se dostanete autem. K rozhledně vede i červená turistická stezka vedoucí mezi Heřmanovým Městcem a Svojšicemi.

V roce 2005 k rozhledně přibyla i naučná stezka „Raškovické lomy“, která vede i k rozhledně a na Vysokou skálu. Dále zde byly vybudovány informační tabule, stojany na kola i obslužný srub s ohništěm a parkovištěm. Konají se zde kulturní a společenské akce.

Foto:  Marzper, Wikipedia. Děkujeme


GPS souřadnice

49.9636737, 15.6366938 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 57' 49.22525'', E 15° 38' 12.09781''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu