mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Bára II na Čertově skalce u Chrudimi

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+1)
Loading...
Orientační mapka výletu

Tato unikátní rozhledna se nachází na Čertově skalce (347 m) na Podhůře u Rabštejnské Lhoty cca 5 km jižně od Chrudimi. V pořadí se jedná o druhou zdejší rozhlednu tohoto jména, protože její mladší předchůdkyně byla stržena tornádem v roce 2008 přesně 4 dny po svém slavnostním otevření.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Výstavba první celodřevěné věže proběhla v roce 2008, avšak již 4 dny po svém slavnostním otevření vzala za své, protože byla stržena ničivým tornádem. Rozhledna byla konstruována unikátním způsobem, kdy hřebíky byly použity pouze na čtvercové přeložky spojující modřínová prkna. Prkna byla citlivě naskládána do celkem 98 vrstev. Konstrukce byla vzdušná a obdobným stylem byl postaven i nedaleký domek s občerstvením. Realizace Báry se ujal architekt Martin Rajniš, který je mimo jiné autorem i nové poštovny na Sněžce. Rozhledna byla postavena jako zužující se trojboký komolý jehlan. Stavební materiál pocházel výlučně ze zdejších městských lesů. Konstrukce rozhledny byla ukotvena trojicí tažných lan a její životnost byla odhadnuta na 50 let. Bohužel se však zřítila již 4 dny po svém oficiálním otevření, protože nezvládla nápor tornáda, které se zde prohnalo. Rozhledna byla stavěna na maximální nápor větru 120 km/hod. avšak zdejší tornádo mělo rychlost více jak 200 km/hod. Nikdo se však tímto neúspěchem nenechal odradit a již příští den bylo rozhodnuto o postavení Báry II.

Stavba nové rozhledny probíhala během léta 2009 a oproti své předchůdkyni je vybavena výrazně lepším zabezpečením. Tato odolnější varianta je navíc vybavena speciálním kotevním mechanismem, který se každou hodinu na 30 sekund povolí, aby mohla dřevěná konstrukce reagovat na aktuální změnu vlhkosti i teploty.  V případě silného větru je uvolnění blokováno, aby nedošlo ke zřícení rozhledny. Oproti předchozí verzi má i špice odlišnou podobu – mnozí se tak mohou domnívat, že je nedostavěná. Zajímavostí je i to, že původní špice je neustále umístěna v blízkosti rozhledny.

Nová rozhledna Bára II je necelých 25 m vysoká, vyhlídka se nachází v 15 m a vede na ni 65 schodů po zavěšeném točitém schodišti. Je volně přístupná v provozní době, která je od května do října denně od 10 do 18 hod. a od listopadu do dubna je uzavřena. Nabízí výhledy na Železné hory, Orlické hory, Krkonoše a město Chrudim. Zaparkovat můžete na parkovišti městských lesů umístěném u bývalé restaurace Kometa a poté pokračovat pěšky k rozhledně (cca 500 m do kopce). Vede sem žlutá turistická značka. V okolí rozhledny naleznete jak občerstvení, dětské hřiště, lanový park, ale i začátek naučné stezky Podhůra.

Web: lesychrudim.cz

Rozhledna Bára II na Čertově skalce u Chrudimi      Rozhledna Bára II na Čertově skalce u Chrudimi

Foto: Dan a lesychrudim.cz. Děkujeme.


GPS souřadnice

49.9160954, 15.7809718 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 54' 57.94344'', E 15° 46' 51.49848''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu