mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Pastýřka na Pastvisku u Moravské Třebové

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Rozhledna Pastýřka se nachází na kopci Pastvisko (515 m) 2 km jižně od Moravské Třebové a cca 12 km východně od Svitav. Není to však první rozhledna, která zde stojí.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Roku 1906 na severní straně kopce zvaném Švédský kámen či Švédský vrch stávala rozhledna, která nesla jméno knížete Jana Lichtenštejna. Dřevěná věž byla 23 m vysoká a tehdy umožňovala široké rozhledy do okolí. Její historie však nebyla dlouhá a již 15. července 1916 došlo ke zřícení rozhledny následkem silné bouře s vichřicí. Tehdy se na vyhlídce nacházelo 7 lidí, přičemž bohužel zemřela mladá dívka. Silný vítr vyvrátil i veliké lípy, které stály v blízkých alejích. Ty pak byly znovu osazeny mladými stromky.

V novém tisíciletí se znovu přistoupilo na myšlenku, postavit zde rozhlednu. Původně byla vytipována lokalita Na Hřebči u obce Kamenná Horka. Od realizace se však ustoupilo, i když už proběhly průzkumy výhledu z vysokozdvižné plošiny. Poté byly navrhnuty nové varianty, kde vítězně vyšel právě kopec Pastvisko, který se nachází cca 2 km od města. V říjnu 2008 začala stavba položením základních kamenů, které sem nanosili turisté. TI také veřejně rozhodovali v soutěži o názvu nové rozhledny a z téměř 50 návrhů nakonec komise s vedením města vybrala nové jméno – Pastýřka.

Rozhledna byla slavnostně otevřena v rámci Městských slavností 20. června 2009 za zvuku fanfár z lesních rohů a zároveň byla odhalena i pamětní deska. KČT k této příležitosti uspořádal slavnostní pochod před údolí Peklo a následně se opékaly u rozhledny buřty.

Rozhledna Pastýřka je celkem 27 m vysoká a vyhlídka se nachází o 2 m níže. Vede na ni 111 schodů a je volně přístupná. Nabízí výhledy na Orlické hory, Jeseníky, masiv Kralického Sněžníku, Hřebečský masiv, Zábřežskou vrchovinu i Bukovou horu. Přístup sem vede po zelené a červené turistické značce z Moravské Třebové.

Rozhledna Pastýřka na Pastvinsku u Moravské Třebové

Foto: J. Šlapák. Děkujeme.


GPS souřadnice

49.7407899, 16.6684616 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 44' 26.84364'', E 16° 40' 6.46176''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu