mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Lázek u Lanškrouna

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Rozhledna se nachází na nejvyšším bodě Zábřežské vrchoviny na vrchu Lázku (714 m) asi 30 km východně od Ústí nad Orlicí. Zdejším místem dříve vedly různé hranice a to nejen zemské – mezi Čechami a Moravou, ale i národnostní a jazykové a vedly se o ně boje i spory.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Původní dřevěná rozhledna zde byla postavena v roce 1912 Národní jednotou v Olomouci, která zakoupila tento strategický pozemek do českých rukou. Jednalo se o 15 m vysokou vyhlídku se zastřešením a v přízemí měla malou verandu. Jelikož zde byly spory mezi českým a německým obyvatelstvem, tak se české aktivity na Lázku moc nelíbily německé straně. Dala to znát i tak že nejprve někdo polámal vysazené lípy a později i poškodil rozhlednu, která musela být stržena již 6 let po svém postavení.

Podruhé se o postavení rozhledny postaral KČT, který nejprve uspořádal veřejnou sbírku. Rozhledna byla postavena v roce 1933 a 13. srpna proběhlo její slavnostní otevření. Spolu s rozhlednou byla postavena i chata, která byla pojmenována po iniciátorovi stavby Františku Reichlovi, berním úředníkovi ze Zábřehu. Druhá světová válka znamenala obsazení vrchu německou armádou a jeho znepřístupnění veřejnosti. Po válce chata sloužila rekreačním účelům či jako školské zařízení a rozhledna nebyla běžně přístupná. Až po revoluci v roce 1989 byla chata s rozhlednou navrácena KČT a dále v roce 1995 se dostala do soukromých rukou. Po roce 2000 zde byl vztyčen ocelový stožár mobilního operátora, který kazí celkovou siluetu kopce.

Rozhledna je celkem 20 m vysoká a vyhlídka se nachází v 17 m. Vede na ni 19 schodů k původnímu vchodu a poté ještě 67 na věž. V turistické sezóně bývá přístupná nepravidelně a je to závislé na vůli majitele. Nabízí výhled na Jeseníky, Orlické hory, Krkonoše, Železné hory i Českomoravskou vrchovinu. Lze sem dojet autem, turisté mohou využít zelenou turistikou trasu z Lanškrouna (cca 8 km), z obce Cotkytle sem vede červená a zelená turistická trasa a přes Lázek vede i žlutá.

Foto: J. Horáková. Děkujeme.


GPS souřadnice

49.9256976, 16.7053789 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 55' 32.51136'', E 16° 42' 19.36404''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu