mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionů



Raisova chata s rozhlednou na Zvičině

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Nachází se na nejvyšším kopci 17 km dlouhého horského hřebene Zvičině (671 m) v Podkrkonoší a jedná se o velmi oblíbený cíl turistů. Slavnostně byla rozhledna otevřena 25. dubna 1926 a roku 1927 byl objekt pojmenován po K. V. Raisovi, který se narodil v nedalekém Bělohradu a roku 1926 zemřel. Její výstavbě předcházela rivalita české i německé strany, protože obě zde chtěly postavit tu „svou“ rozhlednu.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Na zdejším vrchu nejprve stál od roku 1584 dřevěný kostelíček zasvěcený mistru Janu Husovi. O více jak 100 let později roku 1706 dal hrabě Ferdinand Kotulinský postavit raně barokní kamenný kostelík sv. Jana Nepomuckého a na vrchol se začali pořádat pravidelné poutě a tábory českého lidu. Tyto činnosti byly oblíbené zvláště v dobách Rakousko-Uherska.

Roku 1891 zde Josef Macák-Patzelt postavil jednoduchý dřevěný hostinec. Ke konci 19. stol. se o vrchol, a potenciální rozhlednu na něm, začali zajímat čeští členové KČT, avšak i Němci z Krkonošského spolku v Hostinném. Nejprve se KČT podařilo prostřednictvím Národní jednoty severočeské odkoupit hostinec i pozemek na vrcholku. Následujícího roku Němci podali žádost o postavení rozhledny a bez ohledu na schválení dne 22. října 1899 položili základní kámen k jejich vysněné Eckartově vyhlídce. Češi ale podali žádost také, začali pořádat sbírky a vydali pohlednici s plánem rozhledny.

Místodržitelství však stálo pevně na zemi a obě žádosti zamítlo. Rivalita na obou stranách byla neustále znát. Němci neunesli, že roku 1900 KČT získal chatu do svého majetku a na severním okraji zvičinského hřbetu vysázeli les, aby zabránili výhledu. Dále roku 1909 někdo během Velikonoc zdemoloval vybavení chaty. Na obnovu se pořádaly na české straně celonárodní sbírky a chata se významně dostala do povědomí nejen českých turistů.

Nakonec zde i přes veškeré spory byla vyhlídka postavena. K chatě byla přístavěna unikátní věž s otáčivou prosklenou nástavbou, která návštěvníkům nabízela i velký astronomický dalekohled se stonásobným zvětšením. Bohužel věžička musela být od poloviny 80. let 20. století kvůli svému špatnému technickému stavu uzavřena. V roce 2007 se zástupci sdružení Podzvičinsko začali o místo zajímat a zjišťovat rozsah výhledu, aby zde mohli postavit zcela novou rozhlednu. Kvůli nedostatku finančních prostředků (cca 5 mil. Kč) se nakonec od projektu odstoupilo.

Vyhlídka na Raisově chatě se své obnovy dočkala, roku 2009 provozovatel chaty pan Stuchlík nechal opravit prosklenou kopuli a návštěvníci se znovu mohou kochat výhledy na Kunětickou horu, Říp, Bezděz, Železné, Lužické i Jizerské hory.

Na vrcholu Zvičiny u Dvora Králového se nachází zmíněný kostelík, chata a dvě telekomunikační věže – civilní a vojenská. Celková výška rozhledny je 10 m a vede na ní 65 schodů. Otevřena je od středy do neděle mezi 11 a 22 hodinou, v rámci otevírací doby Raisovy chaty, minimálně od června do září. K rozhledně se pohodlně dostanete autem – odbočka z vesnice Zvičina.

Foto: Jaroslav Velc. Děkujeme


GPS souřadnice

50.4549152, 15.6945866 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 27' 17.69466'', E 15° 41' 40.51188''



Výlet - mapa okolí



Víte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?



Pridat.eu
Čtěte:   Rozhledna Strážný vrch na Hřebečském hřbetu

Komentáře k Raisova chata s rozhlednou na Zvičině

  1. Dana Bergerová

    ta rozhledna je otevřená?

  2. Helena Pospíšilová

    Podle dostupných informací je rozhledna otevřena. Otevírací doba v článku.

  3. Martin Zahrádka

    Rozhledna otevřena od června do září od středy do neděle

Napište nám komentář k tomuto článku




Tipy na výlety v regionu