mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Milohlídka – Jičín

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+2)
Loading...
Orientační mapka výletu

Dvoupatrová kamenná věž se nachází na vrchu Čeřovka (336 m) na severním okraji města Jičín. Jedná se o nejstarší rozhlednu v Českém ráji i celých východních Čechách a pochází z roku 1843.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Byla postavena z darů bohatých měšťanů a poskytla práci a obživu chudým, kteří se na její výstavbě podíleli. Na konci 19. století městský okrašlovací spolek provedl parkovou úpravu celého okolí a rozhledna se stala oblíbeným vycházkovým místem. Jelikož se nachází na okraji lomu, kde dříve bylo i přírodní divadlo, byla zde postavena opěrná zeď sloužící jako přístupová cesta k rozhledně. Postupem času vrch začal zarůstat stromy, které nyní nabízí pouze omezený výhled, avšak ani to neodradí turisty a místní od procházky na toto malebné a romantické místo. V roce 2000 byly provedeny rozsáhlé opravy za celkem 200 tis. Kč. V následujících letech chtěly telekomunikační firmy umístit na rozhlednu vysílač pro digitální televizi, ale město naštěstí tuto nabídku nekompromisně odmítlo.

V roce 2008 zdejší radnice uvažovala o navýšení rozhledny o 6 m, kvůli okolnímu porostu, který znemožňuje výhled. Nakonec tento záměr nebyl uskutečněn, protože by to znamenalo velkou zátěž pro stávající rozhlednu a mohlo by to způsobit i statické problémy. Nakonec nebyly provedeny ani navrhované průseky, které by umožnily lepší výhled z rozhledny. Na 8 m vysokou rozhlednu vede celkem 60 schodů. V době turistické sezóny je přes den volně přístupná.

Rozhledna je umístěna na vrchu Čeřovka, který se nachází na severním okraji Jičína a z centra sem vede modrá turistická značka (vzdálenost cca 0,5 km).

Foto: Daniel S. . Děkujeme.


GPS souřadnice

50.4448843, 15.3603137 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 26' 41.58356'', E 15° 21' 37.12915''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu