mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůHistorické zahrady Kroměříž

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+10)
Loading...
Orientační mapka výletu

Komplex překrásných historických zahrad pojmenované Podzámecká a Květná se nacházejí ve městě Kroměříž. Tyto historické zahrady spolu s arcibiskupským zámkem byly v roce 1998 zapsány na seznam památek UNESCO. Patří mezi nejvýznamnější zahradní architektury v Evropě.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Podzámecká při řece Moravě, bezprostředně navazující na areál zámku má rozlohu 64 ha. Vznikla již ve středověku, dnešní podobu anglického parku získala v 19. století, kdy ji doplnila řada romantických staveb. Květná se nachází při Havlíčkově ulici a je unikátní ukázkou italské barokní zahrady ze 3.čtvrtiny 17 století. Má obdélný půdorys, kolonádu a osmiboký rondel zv. Rotunda.

Malebnost Podzámecké zahrady v Kroměříži podtrhují nejen drobné objekty jako Pompejská a Colloredova kolonáda, Chrámek přátelství, Maxův dvůr či Čínský pavilon, ale i tři rybníky s ostrůvky, slepá říční ramena s kamennými mosty. Je tu i malá zoologická zahrada, která jistě potěší vaše děti.

V Podzámecké zahradě roste asi 270 druhů stromů včetně řady vzácných cizokrajných. Dominantou Květné zahrady je 244 metrů dlouhá kolonáda s galerií soch antických bohů a hrdinů bájí, před níž stojí Lví kašna a kašna Tritonů. Je nejdelší stavbou tohoto druhu u nás – nepředčí ji ani kolonády lázeňské.

Pro Květnou zahradu je typické přísné geometrické členění s živými ploty a záhony, tvarovanými do nádherných barevných obrazců, nechybí zde ani kulaté a čtvercové bludiště.

Otevírací doba:
Podzámecká zahrada i Květná zahrada jsou otevřeny v létě od 7.00 – 19.00 hod, v zimě od 7.00-16.00 hod.

Arcibiskupský zámek a zahrady Kroměříž
Sněmovní náměstí 1
767 01 Kroměříž
Tel.: +420 724 663 528
Web: http://www.zamek-kromeriz.cz/zahrady/

Zdroj fotek: http://kromeriz.nastole.cz/?pg=9&lng=1


GPS souřadnice

49.3004098, 17.3935437 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 18' 1.47528'', E 17° 23' 36.75732''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Komentář k Historické zahrady Kroměříž

  1. Martina Hábová

    My tam byli v srpnu a bylo tam nádherně.

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu