mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůHrad Brumov

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+5)
Loading...
Orientační mapka výletu

Středověký královský hrad se nachází v severozápadní části města Brumov – Bylnice, východně od Luhačovic, nedaleko hranic se Slovenskem. Byl pravděpodobně postaven v počátku 13. století v pozdně románském slohu. Rozšířen a renesančně upraven byl v 1. polovině 16. století. Ve století 18. začala pevnost pustnout.Brumovský hrad už není jen zříceninou, která přitahuje romantiky a trampy.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

V zakonzervovaných prostorách je nyní umístěna stálá expozice o osudech místa během staletí, kterou připravil historik a archeolog Jiří Kohoutek spolu s architektem Pavlem Šimečkem. Poznejte historii hradu v Brumově-Bylnici a prozkoumejte původní sklepení a sýpky, které svému účelu sloužily ve 13. století. Tvoří ji několik textových a obrazových panelů, které Vám připomenou osud hradu v kontextu historické doby.

V chodbách jsou repliky zbraní středověkých obránců hradu a prapory se znaky šlechticů, kteří hrad drželi. Nejzachovalejší je půlkruhový tympanon s vegetativními motivy, který byl součástí pozdně románského portálu a patří mezi nejunikátnější dochovaný prvek hradu.

Proměny siluety hradu tyčícího se nad městem zachycovali fotografové už od konce 19. století. Jejich fotografie jsou součástí expozice a kromě proměn hradu je na nich zachycen i vývoj v podhradí. Polohu hradu ve valašských kopcích upřesňuje trojrozměrný model vlárského průsmyku a vzhled hradu doplňuje jeho zasklený model.

Dále si můžete návštěvu hradu zpestřit shlédnutím expozic městského muzea v podhradí o historii, životě a řemeslech ve městě a okolí.

Hrad Brumov
763 31 Brumov-Bylnice
Tel.: 577330138 nebo 736 768 350
Web: http://hrad.brumov-bylnice.cz/

Otevírací doba
duben až říjen: úterý až neděle a to od 9.00 – 17.00 h pondělí zavřeno.

Zdroj fotek: http://hrad.brumov-bylnice.cz , CzechTourism.com


GPS souřadnice

49.091389, 18.02 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 5' 29.0004'', E 18° 1' 12''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu