mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůPraděd – rozhledna s úchvatnou vyhlídkou

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+6)
Loading...
Orientační mapka výletu

Pátá nejvyšší hora (1 491 m) České republiky a „střecha“ Moravy na historické hranici Moravy a Slezska je místem, kde se určitě krásami Hrubého Jeseníku nebudete kochat sami. Takřka za každého počasí tu potkáme zástupy turistů – pěších, na kolech či v zimě na běžkách.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Praděd je mimořádně cenným územím, národní přírodní rezervací s chráněnými druhy rostlin. V roce 1912 zde vyla vybudována 32,5 metrů vysoká kamenná věž Habsburg, skutečně připomínající hrad. Sloužila jako restaurace a rozhledna. Několikrát byla opravena, na začátku 40. let 20. století k ní byla přistavena Poštovní chata. Po válce se ale o areál nikdo pořádně nestaral, v roce 1957 byl objekt uzavřen a o dva roky později se rozhledna zřítila. V letech 1970-80 pak vyrostla víceúčelová stavba, jejiž součástí je i restaurace a hotel, telekomunikační zařízení a prosklený vyhlídkový ochoz (vzhůru jezdí výtah) v nadmořské výšce 1 563 metrů.

Na Pradědu je nejvyšší nadmořský bod České republiky (byť nejvyšší horou je krkonošská Sněžka). Může za to televizní vysílač s rozhlednout, vysoký 162 metrů. A přičteme-li tento údaj k nadmořské výšce Pradědu, dostaneme se až na 1 653 m. n. m. Praděd se nachází nedaleko obce Karlova Studánka v chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Na severozápadní straně Pradědu se nachází Tabulové kameny s mnoha druhy mechů, lišejníků a jiných vzácných rostlin. Naleznete zde síť značených tras a dvě naučné stezky. V zimě jsou svahy Pradědu a Petrových kamenů využívány jako atraktivní lyžařský areál. Na ploše 2031 ha se nachází vzácná alpínská společenstva, lesní porosty pralesovitého charakteru, ledovcové kary a mnohé další. V rezervaci se můžete těšit na řadu jedinečných společenstev s množstvím vzácných druhů rostlin a živočichů.

Hora Praděd, vysílač Praděd, rozhledna Praděd
Web: http://www.ejeseniky.com/turistika/veze-rozhledny/rozhledna-praded

Otevírací doba: rozhledna je přístupná celoročně od 10.-18.00 hod za dobrého počasí.

Zdroj fotek: http://www.ejeseniky.com/turistika/veze-rozhledny/rozhledna-praded


GPS souřadnice

50.083056, 17.230833 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 4' 59.0016'', E 17° 13' 50.9988''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Komentář k Praděd – rozhledna s úchvatnou vyhlídkou

  1. Marťa Stonawská

    bylo to tam dokonalé!můžu jen doporučit!

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu