mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůHornické muzeum a lanové centrum Ostrava

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+6)
Loading...
Orientační mapka výletu

Největší hornické muzeum v České republice naleznete ve městě, které je s průmyslem a hornickou historií pevně spjato. Ano, mluvíme o Ostravě, respektivě o oblasti necelých pět kilometrů od centra Ostravy. Místní hornické muzeum je rozšířeno o další volnočasové aktivity – například velmi oblíbený lanový park.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Zajímavé hornické muzeum nalezneme na jihovýchodním úpratí vrchu Landek nad soutokem řek Ostravice a Odra. Při návštěvě vám zajisté neunikne, že vrch Landek byl v již v roce 1992 vyhlášen za národní přírodní památku. Mnozí by mohli namítnout, že pojem národní přírodní památka a Ostravsko nejdou příliš dokupy. Omyl. Vrch Landek je světově proslulá lokalita z hlediska archeologie, historie, geologie, hornictví a přírodovědy.

Hornické muzeum v Ostravě nabízející řadu technických památek je tak zasazeno do příjemného prostředí s bohatou vegetací a zvířenou, což dokresluje vhodně jednotlivé výstaví exponáty a dotváří pocit jedinečnosti.

Vrch Landek neproslul pouze svoji krásnou přírodou a hornickým muzeem. Celosvětově je znám unikátním nálezem Landecké Venuše – torzem ženy o výšce 46cm, vyřezaném z krevele. Landecká Venuše je svým štíhlým kubistickým tvarem unikátem – jedinou „štíhlou“ Venuší v Evropě.

Hornické muzem bylo otevřeno 4. prosince 1993 – na svátek patronky horníků – svaté Barbory. Výstavní budova muzea schraňuje expozici vývoje důlních svítidel, zmiňuje se o historii a osídlení vrchu Landek a také mapuje základní důlní profese. Prohlídka pokračuje fáráním v těžní kleci do podzemí, projdete zhruba čtvrt kilometru důlních chodeb na kterých jsou zřízeny ukázky důlních pracovišť. Uvidíte také štolu z první poloviny devatenáctého stolení.

Na mnohé působí stísněné chodby pod zemí velmi mocně, pocit ještě vylepší připravená expozice o báňském záchranářství, která je mimochodem považována za největší expozici svého druhu na světě. Zbytek prohlídky si odbydete již na zemském povrchu. K vidění zde jsou rozličné důlní stroje a zařízení.

Osvěžení po exkurzi do světa báňského můžete najít v místní občerstvovací stanici, děti zajisté shlédnou rekonstrukci mamuta v expozici Sídliště lovců mamutů. Návštěvu s dětmi pak můžete zakončit na dětském hřišti či přírodně – v zoo koutku s kamerunskými kozami a ovcemi.

Pokud máte rádi adrenalin a chcete vyzkoušet svoji sílu a myšlení o svém pohybu, navštivte i lanový park Proud, který je součástí rozhlehlého areálu. Lanové centrum není jen pro dospělé, své vyžití zde najdou i děti, pro které jsou přichystané nízké lanové překážky v samostatném oddělení.

Muzeum je otevřeno celoročně, expozice jsou otevřený od pondělí do neděle od 9 do 18 hodin, vstupy každou celou hodinu, poslední prohlídka začíná v 16 hodin. Vlastní areál je přístupný celý týden od 9 hodin do 19.30.

LANDEK PARK – Hornické muzeum
Pod Landekem 64
725 29 Ostrava – Petřkovice

Rezervace.: 596 131 803, 596 131 804
NONSTOP infolinka: +420 602 532 414
Fax: 596 131 847

E-mail: landekpark@vitkovice.cz
Web: www.landekpark.cz/


Zdroj fotek: landekpark.cz


GPS souřadnice

49.866416, 18.2614704 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 51' 59.0976'', E 18° 15' 41.29344''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu