mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůDůl Michal, Ostrava-Michálkovice

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+4)
Loading...
Orientační mapka výletu

K nejlépe dochovaným kamenouhelným dolům v Ostravě patří Důl Michal/P. Cingr v ulici Čs. armády v Michálkovicích. Jeho historie začala již v roce 1842, kdy položil tzv. montánní erár v Michálkovicích kruhové privilegované kutiště a o rok později v něm začal hloubit tři jámy. V roce 1856 jej koupila Severní dráha Ferdinandova. V jejím vlastnictví zůstal důl až do znárodnění v roce 1945.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Dnešní podoba objektů pochází převážně z let 1912-15, kdy se tady soustředila veškerá těžba ve zdejší oblasti. Tehdy získal důl to nejlepší, co mohla soudobá technika nabídnout. Dolování tady skončilo v roce 1993. Pro veřejnost se jeho brány otevřely v roce 2000. V roce 1916 se zde těžilo 383 400 tun uhlí.

Areál Dolu Michal v Ostravě v Michálkovicích zůstal od přestavby dokončené v roce 1915 bez větších změn a řadil se mezi nejmodernější doly ve střední Evropě. Představuje jedinečný provozní, technický a architektonický celek.

Při budování památkové expozice se tu v praxi uplatnila teorie tzv. posledního dne – celý areál byl záměrně ponechán v původní podobě, jako by z něj horníci právě odešli, včetně špinavých stěn, ohmataného zábradlí, ošlapaných schodů a oprýskaných nátěrů.

Dnešní návštěvník dolu se ocitá v pozici havíře nastupujícího do práce a tak jako kdysi on prochází všemi prostorami od šaten až přímo k vlastní jámě.

Veškerá zařízení jsou zachována na původním místě ve zcela autentickém prostředí. Během prohlídky nahlédneme i do zajímavých expozic důlního měřictví a geologie, první pomoci, dispečinku atd.
Dále si nenechte ujít nový přírůstek a to funkční parní stroj z roku 1893, který byl vyroben v Moravské Ostravě.

Otevírací doba:
duben, říjen: SO, NE, květen-září: ÚT-NE, vstupy vždy 9, 11, 13 a 15 hodin.
V červenci a srpnu i v 17 hodin.

Důl Michal
ČSA 413/95
715 00 Ostrava – Michálkovice
Tel.: 596 231 160
Web: http://www.dul-michal.cz/

Zdroj fotek: dul-michal.cz


GPS souřadnice

49.835306, 18.3496382 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 50' 7.1016'', E 18° 20' 58.69752''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Komentář k Důl Michal, Ostrava-Michálkovice

  1. PUS

    Stojí opravdu za to se na tento důl zajet podívat. Komu se nechce ubytovávat přímo v Ostravě, tak v okolí je řada penzionů, kde je možné přespat za velmi dobrou cenu.

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu