mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůJindřichohradecká úzkokolejka

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (0)
Loading...
Orientační mapka výletu

Pokud vás či vaše ratolesti baví cokoliv spjatého s mašinkami, pak zbystřete. Vyzkoušejte Jindřichohradeckou úzkokolejku! Dostane se vám jedinečného zážitku z jízdy parním i motorovým vlakem na jedinečné úzkokolejné trati.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Jindřichohradecká úzkokolejka je provozována akciovou společností Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD, a.s.). Jedná se o jednoho z prvních soukromých provozovatelů veřejné železniční dopravy v České republice. Motorové a parní vlaky jezdí z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice nebo opačným směrem z Jindřichova Hradce do Obrataně. Rozchod tratě je 760 mm. Trať do Nové Bystřice měří celkem 33 km a do Obrataně 46 km. Parní vlaky jsou taženy lokomotivami z let 1898 – 1958.

Parní vlaky jsou v provozu celou letní sezónu – v červenci a v srpnu denně. Svézt se můžete i v červnu a září a to o víkendech. Vypravovány jsou i speciální parní jízdy, například Velikonoční, Mikulášská nebo Silvestrovská jízda. Některé jízdy jsou zpestřeny i zajímavým doprovodným programem. Pro jízdu jak motorovým tak parním vlakem jsou vydávány dobové lepenkové jízdenky, díky kterým se dostanete o několik desítek let zpět, kdy byly na našich tratích běžné. Jízdenky pochází z jediné tiskárny na lepenkové jízdenky v Čechách, jejíž vybavení JHMD odkoupily v roce 1999 a nyní ji provozují v Kamenici nad Lipou. Ve vlaku naleznete i bufetový vůz, kde si můžete zakoupit i suvenýry a jsou zde k dispozici turistická razítka.

Parní vlak si můžete i objednat jen pro vás – získáte tak vlastní vlak, s vlastní trasou, vlastním jízdním řádem i doplňkovým programem. Lze si přiobjednat i soukromý vůz, který bude přirazen k vlaku pro veřejnost. Pokud v této oblasti chcete strávit letní dovolenou, tak se vám naskýtá i jedinečná možnost ubytování na nádraží. Zdejší půvabná nádražíčka, jež se již dávno neužívají ke svému účelu, byla přebudována na penziony a vy máte tak jedinečnou možnost toho využít. Kde jinde se vám stane, že ráno vstanete a dáte si snídani přímo na peróně.

Celá trasa úzkorozchodné trati vede oblastí České Kanady a je velmi zajímavá a nezapomenutelná. Budete projíždět divokou přírodou a kochat se jejími krásami. Ve stanici Kaproun si můžete připomenout i místo, kde byl slavný český všeuměl Jára Cimrman vyhozen z vlaku. Tuto událost zde připomíná mohyla a pamětní deska.

Web: www.jhmd.cz

Foto: Helena Pospíšilová

 


GPS souřadnice

49.1549063, 15.0042129 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 9' 17.66282'', E 15° 0' 15.16628''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Komentář k Jindřichohradecká úzkokolejka

  1. Radovan Strejc

    byl jsem předloni, moc pěkná atrakce i krajina kolem

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu