mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůJindřichohradecké úzkokolejky

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+3)
Loading...
Orientační mapka výletu

Z Jindřichova Hradce vycházejí dvě úzkorozchodné železniční trati, jejich rozchod je 760 mm. Ta známější směřuje k jihovýchodu do malebné oblasti České Kanady a končí v Nové Bystřici.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Stavba byla zahájena v roce 1896, rychle a levně tu pracovali zkušení italštví dělníci, nazývaní bratránci. Již 16. října 1897 po 32,869 km dlouhé trati projel první vlak. Úvodní úsek (2,602 km) vedou úzkorozchodné koleje uvnitř normální trati – jedná se o tzv. splítku, jsou tu tři pásy kolejnic, u Kanclova se tratě rozejdou. Z celé trati jen necelé 3 km vedou po rovině, zbytek je stoupání či klesání. V letech 1905 až 1906 byla vybudována drahá úzkorozchodná trať, vedoucí z Jindřichova Hradce k severu do Obrataně. Trasa je dlouhá 46 km a také tady začíná splítkou (1,99 km).

Trať do Obrataně stále slouží obyvatelům okolních městeček a obcí k běžné dopravě, avšak jezdí i speciální turistické vlaky, tažené parní lokomotivou. Nejvyšší místo (670 m) na trati do Nové Bystřice se nazývá Na Radosti. Jméno vymysleli samotní zaměstanci dráhy. Právě na tomto místě už se mohlo přestat přikládat uhlí pod kotel parní lokomotivy, založit si ruce a dívat se po líbezné krajině.

Úzké koleje a malinký vláček šinoucí se krajinou potěší srdce každého romantika. A když se k této idylce přidají malebné lesní zastávky Kaproun a Sudkův Důl, je o dokonalý zážitek postaráno.

Zejména malebná trať do Nové Bystřice je velice oblíbená mezi turisty, v sezoně zde jezdí množství historických motorových i parních vlaků s průvodními akcemi, vypravují se i vlaky svtební, lze si objednat občerstevní, pikniky, zábavu, hudbu či tisk dobových jízdenek.

Jindřichohradecké dráhy
Nádražní 203/II,
37701 Jindřichův Hradec
Tel.: 384 361 165
Web: http://www.jhmd.cz

Zdroj fotek: jhmd.cz


GPS souřadnice

49.1545663, 15.0043409 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 9' 16.43868'', E 15° 0' 15.62724''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Komentáře k Jindřichohradecké úzkokolejky

  1. Gabriela Matoušová

    Byli jsme v neděli a doporučuji!:-)

  2. Milan Kubalec

    Taky už jsem se svezl – sice jen z Kunžaku – Lomy do Kaprounu, ale i tak to byla paráda :-)

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu