mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůChalupská slať – rašeliniště, naučná stezka

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+5)
Loading...
Orientační mapka výletu

Až sedmimetrové mocnosti dosahuje rašelinová vrstva v chráněné Chalupské slati v malebném koutu Šumavy na okraji Borových Lad. Rašeliniště tvoří přechod mezi údolím  a náhorním typem šumavských vrchovišť s navazujícími mokřadními a rašelinnými loukami v nivě potoka.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!


Vlastní rašeliniště tvoří Chalupská a Novosvětská slať na ploše 137 ha. Od dob ledových jako typický severský prvek se zde udržel porost břízy zakrslé. Rostou zde četné chráněné druhy jako masožravá rosnatka okrouhlolistá, dále suchopýrek alpský, ostřice dvoudomá a četné orchidejovité rostliny, dále některé velmi vzácné houby. K Chalupské stati vede 260 m dlouhá naučná stezka a nachází se v obci Borová Lada.

Rašelinné jezírko (hluboké až 1,5 metru v jižní části Chalupské slati je s plochou 1,3 ha největší svého druhu v ČR). Jeho plocha se ale neustále zmenšuje, protože od břehu se rozšiřují bujné porosty světle zeleného rašeliníku.  V Chalupské slati se v minulosti těžila rašelina tzv. borkováním. Ostatně i malebné jezírko se vytvořilo v důsledku někdejší těžby, kdy se vzniklá prohlubeň naplnila podzemní i srážkovou vodou.

Na konci povalového chodníku byla vybudována vyhlídková plošinka, která otevírá pohled na rašelinní jezírko. Přístup do rašeliniště a na naučnou stezku je možný od parkoviště za Borovými Lady.

Lokalita je volně přístupné po naučné stezce.

Chalupská slať
384 92  Borová Lada
Web: http://www.npsumava.cz/cz/1129/1002/clanek/chalupska-slat/

Zdroj fotek: http://www.lipno-online.cz/2007102501-chalupska-slat


GPS souřadnice

48.9718672, 13.6502635 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 48° 58' 18.72192'', E 13° 39' 0.9486''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu