mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRadnice – Stříbro

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+4)
Loading...
Orientační mapka výletu

V západní části náměstí stojí radnice, jedna z nejkrásnějších u nás s působivou sgrafitovou výzdobou z let 1823-88. Vybudována byla v letech 1543-89, dodnes se v některých sálech dochovaly původní renesanční klenby.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Stará renesanční jádra mají i některé další domy na náměstí (čp. 9,13). Hodnotný je také morový sloup z 18. století před radnicí. Podle nedávných zjištění byl autorem přestavby radnice Albrecht Vlach Gryson, autor renesanční radnice v Plzni. Vedle radnice můžete také obdivovat altán z 18. století rekonstruovaný současně s radnicí.

Malebné město Stříbro leží na skalnatém ostrohu obtékaném Mží při významné obchodní cestě z Prahy do Norimberku. Dnes se Stříbru hlavní rušná komunikace již vyhýbá. Historické jádro je chráněnou městskou památkovou zónou. První písemná zmínka o hornické osadě pochází z roku 1183, základy nového královského města pak vznikaly v letech 1240-50.

Od roku 2002 zde působí Hornicko-historický spolek, jehož zásluhou byl v roce 2005 otevřen Hornický skanzen s venkovní expozicí důlní techniky a možnost prohlídky štoly.  Zastávku si zaslouží i městské muzeum, informační centrum a galerie umění v budově bývalého minoritského kláštera, kde se můžete těšit na expozice věnující se historii dolování stříbra, etnografii, přírodovědu, umění atd. Odpočinout si můžete také v Minoritských zahradách, které nabízejí překrásný výhled na hornický skanzen, řeku a kopec Ronšperk, ale také je to skvělé místo k odpočinku.

Radnice Stříbro
Masarykovo náměstí 1
349 01 Stříbro
Web: http://www.mustribro.cz/pamatky/index.htm

Zdroj fotek: mustribro.cz


GPS souřadnice

49.7529624, 13.003928 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 45' 10.66464'', E 13° 0' 14.1408''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu