mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůZelenohorská pošta – expozice veteránů

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (-1)
Loading...
Orientační mapka výletu

Nad historickým centrem Nepomuka se vypíná budova staré zelenohorské pošty. Pozoruhodná, původně raně barokní stavba hostí ve svých hospodářských budovách stálou expozici veteránů, tedy především motocyklů, ale i další historické techniky.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Městečko Nepomuk v jihozápadních Čechách vstoupilo do dějin jako rodiště sv. Jana Nepomuckého. Barokní poutní kostel postavený K.I. Dietzenhoferem je dodnes dominantou města a slavnému rodákovy je věnována i část expozice městského muzea. Cíl naší návštěvy v Nepomuku je ale dnes jiný. Cestou od muzea k zámku Zelená Hora, známému nejen ze Švandrlíkových Černých baronů, nemůžeme minout objekt někdejší poštovní dostavníkové stanice.

Dům byl postavený roku 1672 apůvodně sloužil jako rodinné sídlo zelenohorského hejtmana. Pak zde dlouhá léta fungovala pošta a nakonec se tu usídlil knížecí, po r. 1947 státní, lesní úřad. Roky se zapsaly do tváře domu a ten nás dnes osloví bohatě zdobenou fasádou z konce 19. století. Pozoruhodné věci se však skrývají i za ní.

V hospodářských budovách Zelenohorské pošty našli útočiště auto a moto veteráni. Můžete si zde prohlédnou motocykly, které v období první republiky brázdily silnice zdejšího kraje i novější mašiny. Seznámíte se s historií místních motocyklových závodů. Několik jejich ročníků z přelomu 50. a 60. let zde mají dokonce na filmovém pásu a rádi Vám je promítnou. Dějiny kovovýroby v Nepomuku připomene dobová zámečnická dílna s originálními stroji z přelomu 19. a 20. století. A na nádvoří parkuje množství historické zemědělské techniky, vzpomínka na časy, kdy Zelenohorská pošta byla největším hospodářstvím v Nepomuku. Ale ani ti milovníci historie, které technika nechává spíš chladnými, nepřijdou zkrátka. Součástí prohlídky je také návštěva salonu ředitele zelenohorského velkostatku z roku 1888.

Zelenohorská pošta
Zelenohorská 76
335 01 Nepomuk

www.zelenohorskaposta.cz
telefon: +420 731 015 547

Otevírací doba:

  • duben, květen, září, říjen: sobota-neděle 10-16
  • červen-srpen: úterý-neděle 10-18

 

Zdroj fotek: Pavel Kroupa, Expozice veteránů Nepomuk


GPS souřadnice

49.488333, 13.583056 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 29' 17.9988'', E 13° 34' 59.0016''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu