mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna na vodárenské věži v Heřmanově Huti

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Tato rozhledna je velmi zajímavá svým pojetím, protože se jedná o bývalou vodárenskou věž, která na podzim roku 2011 byla upravena na rozhlednu a zpřístupněna veřejnosti.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Původní vodárenská věž byla postavena roku 1908 a měla sloužit nedalekému pivovaru v obci Vlkýš. Voda však neměla stabilní kvalitu, tudíž se rozhodlo, že pro vaření piva není vhodná. Že tato věž měla sloužit zdejšímu dnes už bývalému pivovaru, dokazuje i nápis na vnějším plášti „Brauerei Wilkischen 1908“.

Pivovar v 30. letech zaniknul. Vodojem byl využíván do roku 1960 pouze místními zemědělci, poté jeho funkce zanikla. Vodojem je zajímavý i tím, že se jedná o jeden ze dvou dochovaných pivovarských vodojemů u nás. Ten druhý slavnější se nachází v plzeňském Prazdroji. Vodojem se časem stal i technickou památkou.

Roku 2011 jen nechala zdejší radnice opravit za pomocí více než třímilionové dotace z Evropské unie. Vodojem získal novou fasádu a byl opatřen vnějším točitým schodištěm. Slavnostní otevření vodojemu jako rozhledny se konalo 21. října 2011. Nabízí výhled na Brdy a Český les.

Vodojem se nachází v Zahradní ulici v Heřmanově Huti v nadmořské výšce cca 370 m. Je 16 vysoký a z této výšky i nabízí výhled. Vede na něj 75 schodů. Otevřeno je o víkendech mezi 14 a 16 hod, ostatní dny pouze po předchozí domluvě.

Foto: D. Sedlák. Děkujeme.


GPS souřadnice

49.7118925, 13.0917549 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 42' 42.81314'', E 13° 5' 30.31769''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu