mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůSalingburg ve Františkových Lázních

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+1)
Loading...
Orientační mapka výletu

Tato kamenná rozhledna je vlastně téměř rarita, protože se nachází na rovině přímo ve Františkových Lázních. Ono taky kam rozhlednu umístit, když se v okolí města nenachází žádný výrazný vrch. A není tady sama.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Druhou rozhlednou nacházející se ve Františkových Lázních je Zámeček, avšak díky tomu, že přes okolní stromy nenabízí žádný výhled, je uzavřena. V provozu je pouze restaurace, umístěná v přízemí rozhledny.

Asi jako u několika dalších rozhleden z této doby, jejímu postavení předcházel nápad radních a místního okrašlovacího spolku. Rozhodli se postavit umělou hradní zříceninu s rozhlednou, jelikož lázně do této doby žádnou historickou památku neměly. Svou rozhlednu měly už i okolní lázeňská města a rozhledny byly v tehdejší době velmi populární, tak to nebyl až tak překvapivý návrh.  

Tento nápad získal u lidí velký ohlas a mnozí přispěli finančními prostředky. Nakonec Františkovy Lázně ozdobila pseudogotická stavba vysoká 10 m, která svým vzhledem připomíná středověký hrad. Své jméno získala podle zdejší kyselky nazývající se od pradávna Saling. Také se o ní říká, že v ní žije duch minerálních pramenů Salinger. Rozhledna byla veřejnosti oficiálně zpřístupněna 7. září 1906.

Rozhledna je umístěna na místě zvaném Na vyhlídce (450 m) a vede na ni 52 schodů. Je volně přístupná. Přístupové cesty vedou buď z centra města po značené stezce, nebo můžete zaparkovat u hotelu Pyramida.

Foto: D.Braunstein. Děkujeme


GPS souřadnice

50.1097699, 12.3601153 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 6' 35.1716'', E 12° 21' 36.41526''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Komentář k Salingburg ve Františkových Lázních

  1. Boží oko

    krásné :)

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu