mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůFrantiškovy Lázně

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+2)
Loading...
Orientační mapka výletu

Lázeňská města již nejsou navštěvována pouze lidmi, kteří potřebují lázeňskou péči. Stále více lidí sem jezdí na dovolenou či si užít wellness pobyty, které uvolní tělo i duši od každodenního stresu. A jedněmi z oblíbených lázní se staly Františkovy Lázně. Mimo své lázeňské péče mohou nabídnout i zajímavá místa v okolí.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Léčebné účinky zdejších pramenů jsou známy již od 15. století, kdy léčivou vodu začali používat nejen místní, ale začala se vyvážet a prodávat i do celého Německa. Podle doložených údajů v roce 1700 byl prodej františkolázeňské léčebné vody vyšší, než objem vody, která pocházela ze všech německých lázní. Samotné město bylo založeno císařem Františkem I. Roku 1793 jako první slatinné lázně na světě. Koncem 18. století význam lázeňství silně vzrůstá a výrazně se zvyšuje návštěvnost. Návštěvnost vrcholí v roce 1912 (65 000 osob za sezónu) a to si žádá i objevování nových zdrojů minerálních pramenů. Během 20 let bylo postupně vyhloubeno minimálně 23 vrtů, 7 z nich bylo uvedeno do trvalého provozu. Nyní se aktivně využívá 23 pramenů vody a zdejší léčivá voda má pozitivní účinek na choroby srdeční a oběhové soustavy.

Františkovy Lázně  jsou známy i pobytem významného skladatele Beethovena, který zde pobýval v létě roku 1812. Pobýval v domě U Dvou zlatých lvů vystavěném teprve v roce 1802. Jeho pobyt zde připomíná pamětní deska na průčelí domu i po něm pojmenovaná kavárna umístěna v tomto domě. V průjezdu se nachází i jeho obraz, který je však nyní nepřístupný. Bohužel mu zdejší léčba od zdravotních komplikací nepomohla. Návštěva ve Františkových Lázních byla součástí jeho letního pobytu v českých lázních. Dále navštívil také Mariánské Lázně, Teplice a Karlovy Vary.

Pokud navštívíte zdejší lázně, rozhodně nevynechejte i turistické atrakce a pamětihodnosti. Nachází se zde dvě rozhledny – Salingburg a Zámeček. Zatímco Salingburg je přístupný veřejnosti a jedná se o umělou hradní zříceninu s rozhlednou, která však nenabízí valné výhledy díky okolním stromům, rozhledna Zámeček je veřejnosti uzavřena – v provozu je pouze restaurace umístěna v objektu. V okolí se nachází i naše nejmladší činná sopka Komorní hůrka, kterou zkoumal i J. W. Goethe nebo Národní přírodní rezervace SOOS, což je rozlehlé slatiniště a rašeliniště s vyvěry minerálních pramenů a výdechů oxidu uhličitého.

Foto: Zipacna1, Wikipedia

Dům U Dvou zlatých lvů | Foto: Gortyna, Wikipedie

Glauberovy pramenyFoto: Karel J., Wikipedie

FrantišekFoto: GDelhey, Wikipedie

Foto: Helena Pospíšilová

Komorní hůrka | Foto: Helena Pospíšilová


GPS souřadnice

50.1296481, 12.3442483 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 7' 46.73316'', E 12° 20' 39.29388''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu