mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůLázně Jáchymov

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Lázeňství má v českých zemích dlouhou tradici a lázně Jáchymov jsou jedny z nejunikátnějších lázní nejen v České republice, ale i ve světě. Zdejší lázně byly založeny roku 1906 a leží se zde nemoci pohybového aparátu – radonovou vodou.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Město Jáchymov leží v okrese Karlovy Vary nedaleko hranic s Německem. Vzniklo v 16. století a bylo to středisko těžby stříbra. Historické jádro města, které pochází z této doby, je dnes městskou památkovou rezervací. Významným obdobím bylo 20. století, kdy se zde těžil uran a ve zdejších dolech byli nasazování zejména političtí vězni. Využíváni byli jako levná pracovní síla a měli nahradit odsunuté zaměstnance. Umísťování byli v nově zřizovaných koncentračních a pracovních táborech nacházejících se v blízkosti dolů. Doly jsou již mimo provoz, avšak například areál dolu Eduard byl využit jako sportovní areál a nacházejí se zde tratě a střelnice na biatlon. V okolí Jáchymova se nachází mnoho vleků, sjezdových i běžkařských tratí a cca 3 km od města je vzdálena i sedačková lanovka na Klínovec. Avšak vraťme se zpět k lázním.

Ona léčivá radonová voda je vlastně spíš vedlejší produkt těžby uranové rudy neboli smolince. Prameny radonové vody zatopily spodní patra dolů a zjistilo se, že působí příznivě na léčení různých nemocí a poranění. Na základě těchto poznatků došlo v roce 1906 k založení prvních radonových lázní. Lázně se staly populární a časem přestal dostačovat stávající pramen. Při pokusu o prohloubení jámy Svornost došlo roku 1864 k naražení vydatného pramenu radonové vody, která zatopila spodní patra dolu a tak bylo následně rozhodnuto jej využívat pro lázeňskou péči. V roce 1924 byly zatopené objekty vyčerpány, celý důl zrekonstruován a byly vybudovány základní technické objekty pro jímání a čerpání vody z tohoto pramene – nazvaného pramen Curie.

Na začátku 60. let minulého století byla těžba uranu ukončena, avšak důl je nadále využíván pro čerpání radonové vody z celkem 4 pramenu a jedná se tak o nejstarší dosud využívaný důl nejen v Čechách, ale i v celé Evropě. Odhaduje se, že čerpaná radonová voda je až 35 tisíc let stará. Důl Svornost je po domluvě se správou dolu přístupný veřejnosti. Lze tak sfárat 500 metrů pod zemský povrch a projít se po části 12. patra s výkladem.

Ale Jáchymov nejsou jen doly a lázně. Jelikož se zde těžilo stříbro, vznikla zde i roku 1520 Královská mincovna, jejíž provoz byl ukončen až s útlumem těžby stříbra v roce 1671. Mezi další zdejší zajímavosti patří i Freudenstein, který je s největší pravděpodobností nejmladším hradem na území dnešní ČR. Je chráněný jako kulturní památka.

Zdroj:  Šechtl and Voseček, Wikipedie

Foto: Ondřej Koníček, Wikipedie

Královská mincovna – muzeum a radnice

Foto: Ondřej Koníček, Wikipedie

Mauthausenské schody v bývalém táboře Svornost v Jáchymově

Foto: Hynek Moravec, Wikipedie

Freudenstein

Foto: Ondřej Koníček, Wikipedie

 

 


GPS souřadnice

50.3610257, 12.9336572 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 21' 39.69252'', E 12° 56' 1.16592''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu