mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Háj u Aše

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+1)
Loading...
Orientační mapka výletu

Rozhledna Háj u Aše je jedna z našich nejkrásnějších kamenných vyhlídek. Zároveň se jedná o naši nejzápadnější rozhlednu. Byla postavena v letech 1902 – 1903, ale její výstavba rozhodně nebyla jednoduchá.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Rozhledna měla být původně součástí romantického parku, který se zde začal budovat kolem roku 1861. Příspěvky však nepostačovaly na její výstavbu, tak byla odložena. Obrat nastal až v roce 1895, kdy u příležitosti oslav 80. narozenin říšského kancléře Otto von Bismarcka byli občané vyzváni k finanční podpoře rozhledny a dostatečná suma se shromáždila.

Výsledný projekt vyhotovil drážďanský architekt Wilhelm Kreis. Stavba této masivní 34 metrů vysoké rozhledny započala v září roku 1902 a byla postavena ze žulových kvádrů. Poprvé se z vyhlídkové plošiny umístěné v 25 metrech mohli návštěvníci rozhlédnout 25. prosince 1903 po zaplacení vstupného 10 haléřů. A dorazilo jich okolo jednoho tisíce!

Oficiálně byla rozhledna zpřístupněna široké veřejnosti 19. června 1904 a brzy se stala oblíbeným výletním místem nejen návštěvníků z blízkého okolí. Své jméno Bismarckova nesla až do roku 1918.  Roku 1913 byl na rozhlednu připevněn Bismarckův bronzový reliéf, který zde byl až do roku 1946.

U příležitosti stoletého výročí byla provedena rekonstrukce rozhledny i rekultivace okolního porostu. Byly vykáceny stromy, které již částečně bránily ve výhledu. Rozhledna i přilehlá turistická chata jsou součástí hojně využívaného odpočinkového areálu. Nachází se na nejvyšším vrchu české části pohoří Smrčiny, na vrchu Háj (578 m). Na rozhlednu můžete vystoupat po 122 schodech.

K rozhledně se pohodlně dostanete autem z Aše po asfaltové silničce. Zaparkovat můžete u blízké restaurace. Nejbližší železniční stanice je v Aši a poté se vydáte pěšky z centra po modré turistické značce. Cesta je dlouhá asi 2,5 km.

Otevírací doba:

  • duben – říjen, denně 9 – 17 hod. (v letních měsících do 19 hod.)
  • listopad – březen a při špatných klimatických podmínkách uzavřena

Foto: Helena Pospíšilová, Internet


GPS souřadnice

50.2335121, 12.2018623 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 14' 0.64367'', E 12° 12' 6.70441''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu