mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Bohušův vrch u Plané

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Tato cihlová rozhledna je umístěna na Bohušově vrchu (571 m), který byl dříve označován také Šibeniční, nedaleko Plané u Mariánských Lázní. Pochází z let 1908 – 1909 a původně měla vypadat trošku jinak.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Na počátku 20. století stál u zrodu této zajímavé rozhledny zdejší Městský okrašlovací spolek. Tomu se již nelíbil chátrající dřevěný vyhlídkový gloriet a rozhodl se, že jej nahradí vyhlídkovou věží. Ta měla být údajně až 30 m vysoká a měla nést název Jubilejní rozhledna císaře Františka Josefa, protože císař zrovna měl slavit 60 let své vlády. V den tohoto výročí 2. prosince 1908 byl skutečně položen základní kámen. Jenže poté se spolek dostal do situace, kdy na honosnější rozhlednu neměl finanční prostředky a byla zde postavena pouze tato skromnější cihlová rozhledna. Navíc k ní byl přistaven domek určený pro prodej občerstvení a pro strážného.

Slavnostní otevření této 16 m vysoké věže proběhlo v létě roku 1909 a náklady na výstavbu se vyšplhaly na cca 10 000 korun. Turisté si mohli výhled užívat až do 60. let minulého století, kdy byly na tuto stavbu umístěny antény pro televizní vysílání. Přístup na vyhlídku byl postupně omezen a pak i úplně zakázán. V 90. letech nastal konečně obrat. Antény byly odstraněny a spolu s nimi i zmiňovaný domek. Vyhlídka se však musela nechat úplně opravit, protože se nacházela v hodně špatném stavu. Tato oprava byla provedena na náklady města Plané, kterou to stálo 350 tis. Kč a 28. října 1999 byla podruhé slavnostně otevřena. Turisté mohli konečně opět vystoupat nahoru po 73 kamenných schodech.

Rozhledna je umístěna na východní části města Planá kousek od silnice do Lestkova. Je volně přístupná.

Foto: Vít Jurásek


GPS souřadnice

49.8665738, 12.7528659 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 51' 59.66573'', E 12° 45' 10.31706''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu