mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Zelená hora u Chebu

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+1)
Loading...
Orientační mapka výletu

Tato krásná kamenná rozhledna se nachází asi 4 km od města Cheb na Zelené hoře (637 m). Původně zde však stála jednoduchá dřevěná vyhlídka, která musela být o 16 let později pro svůj špatný stav uzavřena a snesena.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Původní jednoduchá trámová rozhledna byla postavena roku 1881 a byla vysoká 14 m. Avšak pro svůj špatný stav byla snesena a bylo rozhodnuto o vystavění nové kamenné rozhledny. Finanční prostředky byly vybrány pomocí veřejné sbírky a to poměrně rychle. Původně měla nést jméno Nová rozhledna na Zelené hoře, avšak Všeněmecká strana prosadila, že se bude jmenovat Bismarckova. Byla postavena v létě 1909 do výšky 18 m. 3. října 1909 byla slavnostně otevřena. Jako většina Bismarckových rozhleden byla také opatřena nádobou pro pálení ohňů ve dnech, kdy měl kancléř výročí. Roku 1915 byla přistavena i chata s občerstvením, která byla později přibližně v 80. letech zbourána.

Po roce 1948 byl objekt pro veřejnost uzavřen, protože se rozhledna nacházela v pohraničním pásmu. Byla využívána jako pozorovatelna jednotek pohraniční stráže. Během této doby se na ní prakticky zapomnělo. Po roce 1989 byla opět volně přístupná, avšak téměř v havarijním stavu a vyhlídka byla silně omezena okolními stromy. Roku 2003 musela být pro svůj havarijní stav uzavřena. Město Cheb naštěstí roku 2005 rozhodlo pro její rekonstrukci, která stála téměř 2 mil. Kč. Za velkého zájmu české i německé veřejnosti byla znovu slavnostně otevřena 12. června 2005. Roku 2009 kdy slavila své sté výročí, byly do její blízkosti přidány lavičky a stoly. Každoročně je zde také v červnu konán Den Bismarckovy rozhledny, který se postupně těší čím dál větší oblibě veřejnosti a zahrnuje v sobě kulturní a sportovní program.

Otevřeno duben – říjen 9 – 18 hod.

Vstupné zdarma.

Foto: V. Šustr. Děkujeme.


GPS souřadnice

50.0706928, 12.3063183 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 4' 14.49396'', E 12° 18' 22.74582''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu