mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionů



Národní přírodní rezervace Soos – Františkovy Lázně

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+1)
Loading...
Orientační mapka výletu

Dnešní výlet nás zavede do Národní přírodní rezervace Soos, která se nachází severně od Františkových Lázní. Jedná se o unikátní přírodní rezervaci a jednu z našich nejvýznamnějších přírodních rezervací, která návštěvníkům ukazuje rozsáhlé rašeliniště a minerální slatiniště.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Rezervace Soos byla vyhlášena v roce 1964, nachází se v Chebské pánvi a rozkládá se na ploše 221 ha. Celým areálem vede naučná stezka, která je dlouhá 1,2 km a návštěvníci zde procházejí po dřevěných chodnících na dně vyschlého slaného jezera. Ze schránek jezerních řas rozsivek zde vznikla evropská rarita, kterou je tzv. křemelinový štít. Františkovy Lázně tak mají v relativně nedalekém dosahu velmi zajímavou rezervaci, která určitě stojí za návštěvu.

Jezero je nyní spíše rozlehlé rašeliniště a minerální slatiniště s vyvěrajícími minerálními prameny a čistým oxidem uhličitým vyvěrajícím v tzv. mofetách, které bývají nesprávně nazývány bahenními sopkami. Ony mofety jsou vlastně dozvuky vulkanické činnosti. Mimo oxidu uhličitého zde vyvěrají i minerální prameny, z nichž nejznámější je Císařský pramen.

Císařský pramen je studená, středně mineralizovaná železitá sodná kyselka, která má zvýšený obsah berylia a arsenu. Teplota pramene je cca 14 – 18 °C, což je způsobeno tím, že se jedná o termální vodu z hlubokého podloží, vystupuje podél zlomu a cestou se mísí se studenými kyselkami. Je to nejteplejší přírodně vyvěrající pramen v Chebské pánvi.

Krajina v této rezervaci je někdy nazývána i „měsíční krajinou“, protože připomíná krajinu z jiného světa. Díky tomu všemu nemá Soos ve střední Evropě odboby. Národní přírodní rezervace je hojně navštěvována turisty, kteří si ji velmi dobře pamatují především díky dřevěným chodníkům a malým „sopkám“.

Soos nabízí i další zajímavostí, jako je například Geopark, muzeum s expozicí Příroda Chebska a Příroda Soosu. Ve vstupním pavilonu se nachází i expozice Dějiny Země, včetně paleontologie, modelů prehistorických ještěrů v životní velikosti i velkoplošnými reprodukcemi obrazů Zdeňka Buriana. V areálu najdete i stanici pro záchranu živočichů, kde máte možnost si prohlédnout různé dravce a jiné živočichy.

Otevírací doba: 15. 3. – 15. 11. denně, březen a listopad 10 – 16 hod., duben a říjen 10 – 17 hod., květen, červen, září 9 – 18 hod., červenec a srpen 8 – 19 hod.

Přístup: Soos se nachází mezi obcemi Vonšov, Nový Drahov a Děvín, asi 5 km severovýchodně Františkových Lázní, asi 3,5 km jihovýchodně Skalné.

Zdroj fotografií: Helena Pospíšilová


GPS souřadnice

50.1525413, 12.4089718 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 9' 9.14851'', E 12° 24' 32.29843''



Výlet - mapa okolí



Víte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?



Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku




Tipy na výlety v regionu