mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůOsada Kladská – Lázně Kynžvart

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+1)
Loading...
Orientační mapka výletu

Osada Kladská se nachází nedaleko Lázní Kynžvart v krajinné oblasti Slavkovský les. Dominantou osady je lovecký zámeček a pět srubů švýcarsko-tyrolského typu. Nedaleko osady začíná i naučná stezka Kladská.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Historie osady sahá do roku 1875, kdy si zde nechal kníže Schönburg-Waldenburg postavit lovecký zámeček a pilu. Do této doby se jednalo o nehostinný kraj plný hlubokých lesů a močálů, který se rozprostíral v okolí Kladského rybníka. Následně zde byl postaven i rentovní úřad, fořtovna, dva sruby pro úřednictvo, hostinec U tokajícího tetřeva, stavení pro kočího a hospodářská stavení za zámečkem. Zbývajících pět srubů švýcarsko – tyrolského typu zde bylo postaveno na přelomu 19. a 20. století. Lovecký zámeček je pouze jednoduchá přízemní budova s dřevěným patrem, která byla postavena ve stylu švýcarských loveckých chat. Nyní byste zde našli hotel. Celá osada je oblíbeným výletním místem. Určitě uděláte dobře, když si zajdete na občerstvení nebo rovnou oběd do hostince U tetřeva. Vše je zde vedeno v loveckém stylu a ze stěn se na vás budou dívat různá vycpaná zvířátka.

 Osada Kladská - Lázně Kynžvart

Nedaleko loveckého zámečku začíná naučná stezka Kladská. Vede okolo celé vodní plochy Kladského rybníka a provede vás po okraji národní přírodní rezervace Kladské rašeliny, jejíž zdejší část je pojmenovaná Tajga. Procházka vede po romantických dřevěných chodníčcích a je dlouhá 1,6 km. Cestou narazíte na mnohá odpočívadla a vyhlídková místa. Zastavit se můžete i u 8 informačních panelů, které vás seznámí se zdejší oblastí. Chůze po chodníčcích není nijak fyzicky náročná.

Osada leží na silnici z Lázní Kynžvart do Pramenů a naleznete zde i autobusovou zastávku. V létě zde zastavuje i cyklobus. Nachází se v nadmořské výšce 815 m.

Zdroj fotografií: Petr Štefek, Wikipedia; Helena Pospíšilová


GPS souřadnice

50.0271521, 12.6699829 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 1' 37.74765'', E 12° 40' 11.93848''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu