mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůZámek Ctěnice

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+4)
Loading...
Orientační mapka výletu

Za Prahou a přece v Praze – plně platí o malé osadě čtvrti Vinoř s areálem zámku a hospodářského dvora, po roce 1995 vzorně rekonstruovaného majitelem hl. městem Prahou. Panské sídlo vzniklo renesanční přestavbou a rozšířením pětiboké gotické tvrze ze 14. století, současný vzhled je barokně klasicistní z 2. poloviny 18. století.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Dominantou zámku v Praze je mohutná hranolová věž se vstupní branou, pozůstatkem původní středověké tvrze. V hospodářském objektu ctěnického zámku vznikla kočárovna, obnovena byla i zámecká zahrada, přecházející v park s rybníkem.
V objektu si můžete prohlédnout ojedinělou expozici „Za císaře pána…“, která je věnována působení Habsburků v českých zemích. Tvoří ji více než 300 exponátů jako např. obrazy, terče, zbraně, sošky, dýmky, osobní věci členů habsburského rodu, dvě pohyblivá dioramata atd. V místnostech v přízemí se představuje historie objektu a jeho obnova i něco z dějin městské části Vinoř.

Unikátní soubor historických kočárů z 18.-20. století v kočárovně zahrnuje 19 exponátů, které zapůjčila různá muzea a instituce, je mezi nimi i např. slavnostní zlacený kočár pražských arcibiskupů, poštovní dostavník, kočár císaře Ferdinanda V. Dobrotivého či řeznická bryčka. Vystaveny jsou též dobové livreje (nedílná součást obsluhy).

V areálu zámku a dvora je zámecký hotel, restaurace a kavárna. Dále zde najdete i dětský koutek a také jízdárnu, v níž Jezdecká společnost Ctěnice poskytuje zájemcům ucelenou klasickou výuku jízdy na koni pod vedením zkušených trenérů.

Zámek Ctěnice
Bohdanečská 1
190 17 Praha 9 – Vinoř
Web: http://www.zamekctenice.cz/
Tel.: 286 853 385

Otevírací doba: zámek: duben so, ne – 10.00-17.00 hod, květen až říjen 10.00 – 17.00 hod, park: 10.00 – 19.00 hod.

Zdroj fotek: zamekctenice.cz


GPS souřadnice

50.1467029, 14.5833128 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 8' 48.13044'', E 14° 34' 59.92608''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Komentář k Zámek Ctěnice

  1. Eliška Doleželová

    Dobrý den,

    chtěla bych upozornit návštěvníky Zámeckého areálu Ctěnice, že výše popsaná expozice historických kočárů již od roku 2011 v Zámeckém areálu Ctěnice není. Od roku 2012 spravuje areál Muzeum hlavního města Prahy, které zde nově představuje stálou expozici o historii řemesel: „Řemesla v pořádku. Historie profesního sdružování řemeslníků od středověku po současnost“. Dále je v zámku umístěna expozice z dějin Vinoře a „Zámek Ctěnice. Dějiny, stavební vývoj a obnova“. Průběžně se konají doprovodné akce,jako např. Masopust, dožínky, adventní a velikonoční tvůrčí dílny a řada dalších akcí z oblasti řemesel a tradiční lidové kultury.Vše najdete na stránkách Muzea hl. m. Prahy: http://www.muzeumprahy.cz .

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu