mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Cibulka v Praze – Košířích

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Kamenná věž Cibulka se nachází v Praze Košířích a byla postavena v roce 1820. V dřívější době byly Košíře pouze vesnicí nedaleko Prahy, dnes se jedná o jednu její část.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Rozhledna je umístěna v areálu parku Cibulka. Centrem parku dříve bývala hospodářská usedlost, později přestavěná na zámeček. V dnešní době to je již pouze chátrající ruina. Jméno parku pochází od tehdejšího majitele panství Blažeje Cibulky z Veleslavína, který zde žil na přelomu 16. a 17. století. Na počátku 19. století usedlost koupil biskup Leopold Thun-Hohenstein a vybudoval si zde honosné letní sídlo. Hospodářskou usedlost přestavěl na empírový zámeček a přilehlý pozemek změnil na přírodní park. Po jeho smrti zůstal park bez náležité péče a i technický stav budov se začal zhoršovat. V parku dříve stál i Čínský pavilon sloužící k výhledu do okolí, avšak spolu s okolními stavbami zchátral.

Kamenná věž Cibulka byla druhou vyhlídkovou stavbou v tomto areálu a byla postavena jako umělá hradní zřícenina. Je 13 m vysoká a na vyhlídku vede vnější schodiště se 76 schody. Vrchní cimbuří je bohužel poznamenáno nešvarem dnešní doby – sprejery. Rozhledna je volně přístupná.

Rozhledna nabízí výhled na Prahu – konkrétně na Motol, sídliště Řepy a Kotlářku. Ostatním výhledům brání vzrostlé stromy. Dostanete se sem například pomocí MHD, kde vystoupíte na zastávce Poštovka, která je v těsné blízkosti vstupu do parku. Parkem si poté uděláte procházku cca 500 m a minete veškeré zmíněné chátrající stavby.

Foto: Martin Čada. Děkujeme.


GPS souřadnice

50.0649083, 14.3561299 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 3' 53.66988'', E 14° 21' 22.06764''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu