mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůŽižkovský vysílač v Praze

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+4)
Loading...
Orientační mapka výletu

Žižkovský vysílač se nachází v Mahlerových sadech na Žižkově v Praze. Měří 216 m a je nejvyšší stavbou Prahy. Znám je i díky obřím sochám miminek od architekta Davida Černého. V roce 2009 získat druhé místo v anketě VirtualTourist.com o nejošklivější stavbu světa.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Záměr zbudovat zde vysílač vzniknul již v roce 1978, ale stavba započala až na konci roku 1985. Na projektu spolupracovali architekti Aulický, Jiří Kozák a Alex Bém. Vysílači se v dřívějších dobách říkalo různě, například Jakešův prst, Kosmická raketa nebo Biľakova jehla. Stavba byla uvedena do provozu 18. 2. 1992 a současně byla ukončena činnost vysílače Petřín, který šířil televizní signál od roku 1953.

Ocelovou konstrukci tvoří tři ocelové tubusy. Ve dvou hlavních jsou umístěny výtahy – v prvním dva osobní a ve druhém nákladní, třetí tubus ukrývá schodiště, které slouží pouze jako nouzové a má 736 schodů. Základ věže je zabudován 15 m pod zemí a tvoří jej 4 m silná železobetonová deska o průměru 30 m.

Vyhlídkové kabiny jsou tři, nachází se ve výšce 93 m nad zemí a poskytují jedinečný kruhový výhled na Prahu z ptačí perspektivy. Při dobré viditelnosti je výhled až 100 km. Vyhlídková restaurace, kavárna a salonek se nachází v 63 m. Od roku 2000 (s krátkou přestávkou) je na plášti vysílače umístěno 10 černých obřích miminek od známého sochaře Davida Černého. Měly by zde být 20 let. Roku 2011 započala vnitřní přestavba věže, kdy byl kompletně demontován vnitřek a zůstal pouze vnější plášť s okny. Byla zmodernizována restaurace, rozšířeny vyhlídkové plošiny a upraveny vstupní prostory. Věž byla otevřena po cca roční přestavbě, která stála cca 50 mil. Kč, 30. října 2012. V budoucnu se počítá i s proměnou parku pod věží. Má zde vzniknout restaurace, minigolf a dětské hřiště.

Vysílač je pro návštěvníky otevřen denně od 8 do 24 hod. Přístup díky umístění v centru je možný i tramvají nebo metrem. Na vyhlídku se dostanete výtahem.

 

Žižkovský vysílač v Praze

Foto: Martin Čada. Děkujeme!


GPS souřadnice

50.0809788, 14.4517755 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 4' 51.52368'', E 14° 27' 6.3918''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Komentář k Žižkovský vysílač v Praze

  1. Jiří

    Bylo by príma v takovém článku uvést i cenu vstupného. Tuším, že na žižkovský vysílač není zrovna malé.

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu