mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůPekelné sklepy a Muzeum čertů v Úštěku

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+4)
Loading...
Orientační mapka výletu

Setkat se uprostřed léta s čerty a nemuset čekat až na mikulášský den? Proč ne. Stačí zajet do severočeského městečka Úštěk. Dovede vás k němu silnice č. 15 mezi Litoměřicemi a Českou Lípou.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

V Úštěku žijí čerti pěkně „pohromadě“. K Pekelným sklepům, podzemí, které se táhne pod úštěckými domy na náměstí, vás dovedou směrové šipky již od příjezdové, hlavní silnice. Čertí sídlo nemůžete minout, ukazatel vás zastaví před Pikartskou věží, ve které pekelníci přichystali návštěvníkům překvapení: vlastní muzeum. Je unikátní, protože Muzeum čertů nikde jinde ve střední Evropě nenajdete.

A věřte, že za celou dobu, po kterou je otevřeno veřejnosti, jej navštívily tisíce lidí. Přilákaly je sošky a řezbářské práce Jaroslava Stejného a dalších autorů, některé z děl – bez výjimky čertího tématu – pocházejí dokonce z Mexika nebo Indonésie. Jedinečným je také pohyblivý peklém, svérázné pojetí odčiňování hříchů.

V muzeu se návštěvníci poprvé dozvědí, kdo jsou čeští čerti, proč je třeba chránit, ale i respektovat. Kdo jiný by také v této zemi uměl trestat zlo? Vypravěč, kterým není nikdo jiný než zakladatel úštěcké atrakce Jaroslav Stejný, pak návštěvníky pozve do Pekelných sklepů s upozorněním, že peklo není říší zla, jen teplým, temným a pro někoho i příjemným sídlem čertů – sice neustálou prací znavených, ovšem neustále připravených napravovat lidské hříchy.

I pekelné představení ve sklepení je dílem Jaroslava Stejného, jemuž pomáhá družina rohatých, kteří se do čertovského řemesla dobrovolně pustili. Návštěvníci jsou na cestu peklem zprvu provázeni laskavě, mírně, pravá show začne teprve, když Lucifer odhalí prvního hříšníka. Výhled na doživotní pobyt v pekle výmluvně dokreslují klece, zamřížované kobky i oheň pod kotli. A samozřejmě rej a nevybíravé chování čertího personálu.

Věřte, že malí i velcí si oddechnou, když je, samozřejmě všechny, čerti milostivě propustí na denní světlo.

Po návštěvě Pekelných sklepů však hned Úštěk neopouštějte. Městečko na soutoku dvou potoků je totiž mimořádně zajímavé. Rozkládá se na pískovcovém ostrohu a je pověstné „ptačími domky“, bydlením doslova přilepeným ke skále. Zachován na jižním okraji Úštěku je židovský hřbitov a přímo v centru stojí synagoga.

Z městečka je vidět na zříceninu hradu Hrádek neboli Helfenburk. Pod hradem, v obci Ostrý, je poutní místo s kostelem. A ke koupání přímo v Úštěku vybízí rybník Chmelař.

Otevírací doba:

duben: sobota – neděle
květen – září:     úterý až neděle 10 -12, 13 – 16

Prohlídky začínají  v každou celou hodinu nebo dle předchozí domluvy.

Web: www.certi-muzeum.com

Zdroj fotografií: www.certi-muzeum.com


GPS souřadnice

50.583889, 14.343333 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 35' 2.0004'', E 14° 20' 35.9988''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Komentáře k Pekelné sklepy a Muzeum čertů v Úštěku

  1. Terka Romaňáková

    doporučuju :-)

  2. Olga Šešinová

    vřele doporučuju i návštěvu galerie

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu