mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůNárodní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+5)
Loading...
Orientační mapka výletu

Skalnatý svah a přilehlá plošina na levém břehu Jihlavy nad Mohelenskou přehradou a prakticky na okraji městysu Mohelno je jednou z našich nejzajímavětších národních přírodních rezervací a nejznámější stepí na území ČR. Na hadcovém podloží se daří teplomilným stepním společenstvům, díky specifickým podmínkám zde dochází k unikátním jevům, které dobře rozpoznávají i laičtí návštěvníci.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Výměra této rozlehlé rezervace činí přes 50 hektarů a nachází se v kraji Vysočina v obci Mohelno, v nadmořské výšce od 260 do 384 m. Malé srážky, nedostatek vzdušné vlhkosti, mimořádně suché a teplé mikroklima, pórovitá hornina, chemické pochody v hornině serpentinitu – to je mimořádné prostředí, které vede k pozoruhodnému jevu tzv. nanismu. Tak se nazývá vznik trpasličích forem rostlin. Týká se to na 300 druhů. Spatřit zde můžete ani ne 8 cm vysokou diviznu, která v jiném prostředí dorůstá až do 1 m, oproti jiným exepmplářům patnáctkrát zmenšenou smetánku (pampelišku) aj.

Pokud bychom rostliny přesadili jinam, dorostou obvyklé výšky. V minulosti se ve stepi pásl skot, ovce a kozy, po delší pauze byla v roce 1997 na náhorní planině obnovena pastva ovcí. Lokalita je okouzlující i díky cenné fauně bezobratlých. Žijí zde velmi vzácné druhy pavouků, velké množství mravenců, střevlíčků, kobylek atd. Byly zde dokonce v rámci celého Česka objeveny zcela nové druhy hmyzu.

Stepí procházejí dva okruhy naučné stezky, vybavené informačními tabulemi – jarní a podzimní okruh.

NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE MOHELENSKÁ HADCOVÁ STEP
Mohelno 84, 675 75 Mohelno
Tel.: 566 653 111
Web: http://www.portalzdarnadsazavou.cz/narodni-prirodni-rezervace-mohelenska-hadcova-step/

Zdroj fotek: portalzdarnadsazavou.cz


GPS souřadnice

49.1136421, 16.1920386 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 6' 49.11156'', E 16° 11' 31.33896''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu