mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Babylon u Kramolína

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Rozhledna je umístěna na Zeleném kopci (491 m) a původně měla tato stavba sloužit k zeměměřičským účelům. Byla to vlastně taková pomoc tehdejším geodetům, když ji roku 1831 nechal postavit hrabě Jindřich Vilém Haugwitz a byla postavena v souvislosti s vyměřováním stabilního katastru Moravy.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Stavba ve své době sloužila i jako ozdoba parku náležícímu k loveckému zámečku Vlčí kopec a byla zdaleka viditelná. Původně byla 40 m vysoká, avšak údajně během prusko-rakouské války v roce 1866 byla poškozena dělostřelectvem a přišla o poslední dřevěné patro. Od té doby se údajně snížila její výška na dnešních 25 m.

Na turisticky přístupnou rozhlednu se změnila v 19. století, kdy přestala sloužit k zeměměřičským účelům. Dolní dvě části této kamenné empírové rozhledny jsou postaveny ve tvaru čtyřhranu, další patra jsou osmihran. Vnitřní prostory věže nabízí původní dubové točité schodiště čítající 105 schodů. Samotná vyhlídka je umístěna v 18 m a nachází se zde zajímavá výzdoba stropu v podobě zvěrokruhu. V památkovém fondu Státního ústavu památkové péče je zapsána od roku 1968. 

Mezi léty 1999 – 2004 byla rozhledna postupně opravována, avšak i nyní zde naleznete praskající zdivo a padající omítku, což bývá přisuzováno konstrukčním chybám. Rozhledna by však neměla být ohrožena.

Otevřena je od května do konce září o víkendech a svátcích od 13 do 17 hod. V jiné termíny lze návštěvu telefonicky domluvit. Cesta sem vede ze silnice mezi obcemi Mohelno  a Kramolín, kde odbočíte na značenou asfaltku. Dále zde prochází také modrá turistická trasa.

Foto: Martin Čada. Děkujeme.


GPS souřadnice

49.1271575, 16.1487275 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 7' 37.76709'', E 16° 8' 55.41913''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu