mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Rosička u Sázavy

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Rozhledna je železná věž spojující v sobě vysílač mobilního operátora s vyhlídkovou plošinou pro turisty. Nachází se na kopci Rosička (644 m) u stejnojmenné obce.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Místo, jak dělané pro rozhlednu, bylo využito již dříve, kdy zde v meziválečném období stával maják letecké navigace. Kvůli špatnému technickému stavu byl za 2. světové války nakonec odstraněn. Poté zde stávala i dřevěná triangulační věž s vyhlídkovou plošinou.

Nynější rozhledna byla postavena za přičinění představitelů blízkých obcí Sázava, Nížkov a Rosička. Původně však nebyly finance na její postavení, takže tento záměr byl uskutečněn až na počátku nového tisíciletí a o finance se postarala firma Český Mobil, která poskytla finanční prostředky na výstavbu věže i příjezdové komunikace.

Vyhlídka byla zpřístupněna veřejnosti 12. srpna 2001. Stožár měří 42 m a vyhlídka se nachází v 24 m. Na vyhlídkovou plošinu vede 140 schodů. Stožár by měl být velmi odolný a zvládnout i vítr o síle 200 km/hod.

Rozhlednu provozuje obec Sázava a během turistické sezóny zde naleznete i stánek s občerstvením a upomínkovými předměty.

K rozhledně se dostanete ze silnice z Rosičky na Nížkov, kde uvidíte odbočku. Zde můžete zaparkovat a vydat se cca 500 m k rozhledně. Pokud přijedete na kole, tak k rozhledně dorazíte po cyklostezce „Posázavský okruh“.

Foto: Pavel Žemlík. Děkujeme.


GPS souřadnice

49.5385559, 15.8425909 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 32' 18.80126'', E 15° 50' 33.32734''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu