mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna na vrchu Oslednice u Telče

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+2)
Loading...
Orientační mapka výletu

Nynější rozhledna Oslednici (557 m) slouží zároveň jako vysílač mobilního operátora, ale dříve zde stávala i jiná rozhledna, která se však dnešní doby nedožila.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Dřívější rozhledna zde vyrostla již na konci 19. století a o její výstavbu se zapříčinil zdejší profesor vyšší reálky Alois Kulhánek. Byla 16 m vysoká, postavená ze dřeva a jejím asi jediným investorem byl sám pan profesor, který se zavázal v měsíčních splátkách 15 zlatých splatit celkovou cenu tj. 464 zlatých. Tehdejší název zdejšího vrchu zněl Velké Oslednice a rozhledna zde stála nejspíš od roku 1898. Její zánik není nijak doložitelný, ale bylo to nejspíš za první republiky. Nedaleko původní rozhledny zbyl velký železný kříž vztyčený roku 1885. Za první republiky zde stávala i dřevěná triangulační věž a bylo možné na ni volně vystoupit. Zanikla v 50. letech 20. století.

Nynější rozhledna zde byla postavena původně jako železná konstrukce pro mobilního operátora, aby byl ve zdejší lokalitě posílen signál. MěÚ Telč se však zasadil o dohodu, aby zde vznikla i veřejnosti přístupná rozhledna. Za zmínku stojí fakt, že nachlup stejná rozhledna stojí i na Vysoké u Kutné Hory. Slavnostně byla nová rozhledna otevřena 25. Března 2000 a to za velkého zájmu turistů. Tehdy se dostavilo na 800 návštěvníků.

Rozhledna je necelých 35 m vysoká a vyhlídka je umístěna v 32 m. Vede na ni 176 schodů. Otevírací doba je od dubna do října o víkendech, přičemž červen až srpen je otevřena denně mimo pondělí a to od 10 do 17 hod. Nabízí zajímavý výhled především na město Telč, na Javořici, věž hradu Roštejn a při dobré viditelnosti jsou prý vidět i Alpy.

Foto: Jaroslav Velc. Děkujeme.


GPS souřadnice

49.1850766, 15.4675082 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 11' 6.27576'', E 15° 28' 3.02952''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu