mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Pípalka na Křemešníku u Pelhřimova

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Rozhledna byla pojmenována na počest tehdejšího předsedy KČT Pavla Pípala Pípalka. On byl po revoluci hnací silou, která pomohla k postavení nové rozhledny. Jedná se o multifunkční věž, která slouží nejen jako rozhledna, ale i pro potřeba armády a telekomunikací. Podobná se nachází i na Kozákově u Semil.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Na vrchu Křemešníku (765 m) se nejedná o první rozhlednu. Původně zde stála 25 m vysoká zeměměřičská věž, která však díky nepřízni zdejšího počasí byla po několika letech stržena. V 60. letech zde byly určité snahy o vztyčení nové rozhledny, avšak sídlilo zde vojsko a tak tento projekt neprošel. Až po revoluci po roce 1989 nastal zvrat a byly provedeny kroky k postavení nové rozhledny. Původně sem měla být přenesena armádní kovová věž z Šumavy, avšak toto řešení se ukázalo jako příliš finančně náročné.

Na místě dosluhujícího 30 m vysokého vojenského stožáru se tedy začala stavět nová vyhlídková věž, která měla šestiboký půdorys. Stavba byla zahájena v listopadu 1992 a finančně se na výstavbě podílel i zdejší KČT. Nová rozhledna byla zprovozněna až na podzim roku 1993, ale turisté na ni mohli poprvé vystoupat již 3. června 1993 při příležitosti křemešnické pouti.

Rozhledna je 52 m vysoká a vyhlídková plošina se nachází ve 40 m. Vede na ni 205 schodů. Přístupná je o víkendech, v jiné dny pouze po emailové dohodě ( jan.hana@atlas.cz ). Nabízí výhledy na značnou část Českomoravské vrchoviny, Jihlavské vrchy včetně nejvyššího zdejšího vrcholu Javořice, dále na Českou Kanadu, Táborsko, Mladovožicko, Posázaví, přehradní nádrž Želivku, hrad Lipnice a zříceninu hradu Orlík. Dále Havličkobrodsko a Žďárské vrchy.

Foto: Martin Čada. Děkujeme.


GPS souřadnice

49.404196, 15.3244669 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 24' 15.1056'', E 15° 19' 28.08084''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu
Čtěte:   Informační centrum města Velká Bíteš

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu