mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůPoutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (-2)
Loading...
Orientační mapka výletu

Tento poutní kostel patří mezi nejvýznamnější památky barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichela – geniálního českého architekta s italskými předky. Roku 1994 byl pro svou jedinečnost zařazen na Seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Unikátní poutní kostel byl postaven ve stylu barokní gotiky, který nemá v Evropě obdobu. Jedná se o stavební sloh, který vznikl přeměnou gotických prvků do barokní podoby v Itálii a přes Rakousko se dostal v 18. století i na naše území. Kostel byl postaven v letech 1719 – 1722 je to nepochybně unikátní dílo i neosobitější počin tohoto českého architekta. Podnět k postavení tohoto kostela pochází od opata žďárského kláštera cisterciáků Václava Vejmluvy, který byl nepochybně ctitelem Jana Nepomuckého.

Stavba se vymyká veškerým stavebním zvyklostem tehdejší doby a svědčí o výjimečnosti tohoto stylu architektury. Smyslem stavby bylo oslavit Jana Nepomuckého, který měl být blahořečen a svatořečen, poté co jeho hrob v katedrále sv. Víta v Praze měl vydat jeho zázračně neporušený jazyk. Toto bylo dementováno až roku 1973, kdy bylo prokázáno, že se nejednalo o jazyk, ale o část mozku se sraženou krví. Stavba byla ještě poměrně nedávno obklopena vysokým borovým lesem, který byl odstraněn, aby byl kostel vidět i z dálky. Žďár nad Sázavou tak získal zajímavou panoramatickou kulisu.

Základem kompozice kostela je číslovka pět – pěticípá hvězda, pět ran Kristových, pět písmen latinského slova „tacui“ neboli „mlčel jsem“ a také pět hvězd na svatozáři mučedníka sv. Jana Nepomuckého, které se podle legendy měly objevit na Vltavě po jeho utonutí. Tento symbol se zde objevuje téměř všude. Pěticípý půdorys, pět vchodů, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí kolem centrálního prostoru, pět hvězd a pět andělů na hlavním oltáři. Samé centrum stavby pak ukrývá ve vrcholu kupole jazyk, jako symbol Jana Nepomuckého – mučedníka zpovědního tajemství.

Poutní kostel je zajisté zajímavá a poutavá stavba, která stojí za návštěvu.

Kontakt:
Komenského 1786/25
591 01 Žďár nad Sázavou
tel.: 724 758 993
e-mail: zel.hora@telc.npu.cz
www: www.zelena-hora.eu

Otevírací doba:

  • duben a říjen: soboty, neděle a svátky 9 – 17 hod.
  • květen – září: denně mimo pondělí 9 – 17 hod.

 

Zdroj fotografií: www.zelena-hora.eu a www.zdarns.cz


GPS souřadnice

49.5801392, 15.9419775 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 49° 34' 48.50101'', E 15° 56' 31.119''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu