mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůPravčická brána

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi (+4)
Loading...
Orientační mapka výletu

Pravčická brána je nejnavštěvovanější a nejobdivovanější útvar Českého Švýcarska. Tato impozantní skále je největší v Evropě. Zvedá se na konci skalního hřbítku v Jetřichovických stěnách nad Hřenskem a je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Pravčická brána se nachází v obci Hřensko v Ústeckém kraji, konkrétně pak v okrese Děčín. Její oblouk má u dna rozpětí 26,5 metrů. Je vysoký 16 metrů, široký 7-8 metrů a silný minimálně 3 metry. Vlastní skalní útvar dnes není přístupný, v areálu vybudovaném postupně v blízkém okolí je několik vyhlídek, ze kterých se nabízejí pohledy na bránu samotnou i do překrásné okolní krajiny. U paty Pravčické brány stojí malebný výletní zámeček Sokolí hnízdo z roku 1881 s restaurací a muzeem NP České Švýcarsko.  Brána vznikla miliony let trvajícím zvětráváním méně odolné části skalního masivu tvořeného kvádrovými pískovci. Němci nazývali bránu Prebischtor – podle legendárního poustevníka Prebische, který zde přebýval. Pravděpodobnější však je, že dostala jméno podle některého z majitelů zdejších pozemků.

Velká návštěvnost tuto unikátní lokalitu ohrožovala, proto byl vstup na skalní most v roce 1980 uzavřen a pískovcový útvar zpevněn směsí s pryskyřičnou přísadou.  Pravčické bráně se obdivovalo již mnoho známých osobností, hned dvakrát a to v letech 1831 a 1851 – sem například vystoupil známý dánský autor pohádek Hans Christian Andersen.  V začátcích turistiky si lidé mohli k výletu na Pravčickou bránu najmout mezky nebo skupiny nosičů. Dnes musí šlapat hezky po svých. Záměr vybudovat tu lanovku zatím zůstává na mrtvém bodě.

Pravčická brána
407 17 Hřensko 82
tel. +420 412 554 286
Web: http://www.pbrana.cz/

Otevírací doba:
Sezona – 1.4.- 31.10. od 10:00 –  do 18:00 hod.
Mimosezona –  1.11. – 31.3.      Zavřeno

Zdroj fotek: pbrana.cz


GPS souřadnice

50.8740493, 14.2414357 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 52' 26.57748'', E 14° 14' 29.16852''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Komentář k Pravčická brána

  1. Gabriela Matoušová

    Vřele doporučuji!!!!!

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu