mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna na Kopanině u Frýdštejna

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Rozhledna je umístěna na vrchu Kopanina (657 m) nad nedalekou obcí se stejným názvem. Byla postavena roku 1894 a jedná se o jednu z prvních staveb KČT.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Již roku 1892 bylo založeno turnovským odborem KČT družstvo, které se postaralo o výstavbu rozhledny na Kopanině u Malé Skály. Začalo shromažďovat finanční prostředky, odkoupilo pozemek a nakonec sesbíralo téměř 3 tis. zlatých, které využilo na výstavbu této krásné kamenné rozhledny. Byla postavena na pomyslné hranici mezi českým vnitrozemím a německým pohraničím.

29. října 1893 byl položen základní kámen a následujícího jara byla stavba dokončena. Oficiálně byla otevřena 3. června 1894 a z Prahy byl na její otevření vypraven zvláštní vlak, který přivezl nejvyšší představitele tehdejšího KČT. Již první den se pokochalo vyhlídkou více jak 400 lidí a vybralo se vstupné 20 zlatých a 7 krejcarů.

Původně byla pojmenována Pacltova, podle místního propagátora turistiky. Název se ale neujal. Roku 1936 byla tato věž z pálených cihel zakončená cimbuřím zvýšena a byla zastřešena prosklednou nástavbou. Výška rozhledny se zvýšila z původních 18 m na nynějších 21 m. Nyní je rozhledna spravována obcí Frýdštejn a roku 1998 začala její postupná rekonstrukce.

K rozhledně se dostanete od obce Kopanina, až dorazíte k Myslivecké chatě, kde můžete zaparkovat. Poté je to k rozhledně cca 400 m. Dále po značených turistických cestách z obcí Malá Skála, Frýdštejn, Pulečný a Kličnov.

Foto: Martin Čada. Děkujeme.


GPS souřadnice

50.6597145, 15.1646894 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 39' 34.97229'', E 15° 9' 52.88192''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu