mapka Karlovarský kraj Ústecký kraj Hlavní město Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Jihomoravský kraj Zlínský kraj Moravskoslezký kraj Olomoucký kraj Královehradecký kraj Pardubický kraj

nebo vybírejte podle turistických regionůRozhledna Slovanka u Janova nad Nisou

Hlasujte: nelíbí se milíbí se mi
Loading...
Orientační mapka výletu

Rozhledna nacházející se na vrchu Slovanka (820 m) v Jizerských horách je naše nejstarší železná rozhledna. Postavena byla v roce 1887 za pomoci tří sekcí Horského spolku. Před instalací byla vystavována na Světové výstavbě železáren ve Vídni.

Pošlete nám na e-mail info@vlastiveda.cz Váš tip na prima výlet a vyhrajte každý měsíc trička!

Po návratu z výstavy byla věž sestavena z dílů dovezených z Vídbě a dohromady ji dávali 3 dělníci. Celá instalace trvala 17 dní a kamenná podezdívka byla postavena během jediného dne jediným zedníkem. Slavnostní otevření proběhlo 14. Srpna 1887 a zúčastnilo se ho celkem 5 tisíc návštěvníků. Bylo vybíráno dobrovolné vstupné, které pokrylo zaplacení stavebních nákladů i dovoz konstrukce.

V blízkosti rozhledny byla umístěna turistická chata, která úderem blesku roku 1895 vyhořela. Nová chata byla postavena v roce 1928. Asi jako většina dříve postavených rozhleden i tato začala pomalu zarůstat v okolních stromech. Následně se začalo nedostávat finančních prostředků na údržbu a věž začala chátrat. V roce 1997 byla označena jako nepřístupná. Naštěstí v následujících letech byla provedena studie na záchranu rozhledny a Ministerstvem kultury byla tato stavba prohlášena za státem chráněnou technickou památku.

Obec Lučany nad Nisou ji následně odkoupilo za 30 tis. Kč. Na její záchranu bylo založeno Občanské sdružení za záchranu Slovanky, které se snažilo získávat všemožnými prostředky finance na její záchranu. Nákladem 500 tis. Kč byla opravena a znovuotevřena veřejnosti. Lesní správa také svolila k částečnému pokácení okolních stromů a zlepšil se výhled. Slovanka je umístěna i na poštovní známce z roku 2003. Rozhledna je 11 m vysoká (14 včetně podezdívky) a vyhlídková plošina je v 10 m. Pokud se chcete podívat na Jizerské hory, Krkonoše, Český ráj nebo Ještěd, musíte si vyšlápnout 56 schodů.

Nachází se u osady Hrabětice (část Janova nad Nisou), odkud vede značená odbočka (zelená turistická značka). Pod lesem musíte svá vozidla zanechat, protože odtud je zákaz vjezdu. K rozhledně to máte už jen 200 m.

Foto: Martin Čada. Děkujeme.


GPS souřadnice

50.7732292, 15.1962429 (latitude/šířka, longitude/délka)

N 50° 46' 23.62528'', E 15° 11' 46.47454''Výlet - mapa okolíVíte, že turistika spojená se zábavou je Geocaching?Pridat.eu

Napište nám komentář k tomuto článku
Tipy na výlety v regionu